Niedoceniona pomoc inwestora

opublikowano: 27-09-2017, 22:00

Młodzi przedsiębiorcy dzięki współpracy z funduszem venture capital otrzymują wsparcie nie tylko finansowe — równie ważna jest pomoc merytoryczna.

Polskie start-upy, szczególnie na początku swojej drogi, poszukują nakładcy, którego kapitał umożliwi im szybszy rozwój. W tym celu często zwracają się o pomoc również do funduszy venture capital (VC). Przeznaczają one na wybrane projekty od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. — Młodzi biznesmeni często nie mają kapitału, który mogliby przeznaczyć na rozwój

firmy. Powiększenie zasobów kadrowych, zakup sprzętu, pozyskanie powierzchni biurowej, szkolenia, działania sprzedażowe — to tylko niektóre z ich potrzeb. Przedsiębiorstwa, które nawiązują współpracę z funduszem, otrzymują wsparcie, które umożliwia realizację kolejnych działań i przekraczanie kolejnych barier rozwoju — wyjaśnia Krystyna Kalinowska, dyrektor inwestycyjny z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego. Warto jednak zaznaczyć, że wsparcie ze strony funduszu nie ogranicza się do przekazania finansowania. Startupowcy często nie doceniają tego, co jest bardzo istotne przy współpracy z inwestorami — ich know-how. — Fundusze venture capital wspomagają spółki doświadczeniem i wiedzą, szczególnie

w kwestiach zarządzania finansami i prawnych — zaznacza Krystyna Kalinowska. Start-upy, z którymi współpracują fundusze, mogą liczyć również na poradę w temacie realizacji celów firmy. Inwestorzy często uczestniczą w rozmowach, które wymagają spojrzenia na sytuację przez kogoś z większym doświadczeniem. — Rozwój firmy stanowi istotną kwestię dla obu stron, dlatego w zależności od projektu i potrzeby chętnie uczestniczymy w spotkaniach, podczas których oceniamy dotychczasowe działania, a także ustalamy wspólnie z pomysłodawcami projektu plany na najbliższą przyszłość — tłumaczy Krystyna Kalinowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Niedoceniona pomoc inwestora