Niejasne zasady wykreślenia podatnika

opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Przedsiębiorcy powinni regularnie sprawdzać, czy fiskus z urzędu nie wypisał ich z rejestru podatku od towarów i usług.

Większość powodów uprawniających od tego roku do wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru firm objętych podatkiem od towarów i usług (VAT) nie jest sformułowana wystarczająco precyzyjnie — ocenia Katarzyna Dąbkowska, starszy konsultant w Crido Taxand.

Jej zdaniem, to pozwala organom podatkowym na uznaniowość w tej sprawie. Ekspert zwraca uwagę np. na dwie ze wskazanych w ustawieo VAT przesłanek uprawniających organy podatkowe do wykreślenia podatnika z rejestru. Jedna to brak możliwości skontaktowania się z nim. Druga to uznanie, że przedsiębiorca wiedział lub miał uzasadnione podstawy, aby przypuszczać, że uczestniczy w łańcuchu wyłudzeń zwrotu tego podatku. W pierwszym przypadku przepisy wymagają podjęcia co najmniej dwóch odpowiednio udokumentowanych prób skontaktowania się z przedsiębiorcą. Dowolna jest tego forma (np. przez telefon, pocztą elektroniczną), nie ma też ustalonych zasad, np. co do godzin nawiązania kontaktu. Organ podatkowy nie musi przy tym nawet powiadamiać podatnika o wykreśleniu go z rejestru. Według Katarzyny Dąbkowskiej podatnicy powinni regularnie sprawdzać w rejestrze swój status, zarówno własny, jak i kontrahenta.

— Wykreślenie z rejestru podatników VAT może znacznie obniżyć wiarygodność przedsiębiorcy na rynku oraz skutecznie zniechęcić inne podmioty do nawiązywania z nim relacji biznesowych. Natomiast nawiązanie relacji z kontrahentem wypisanym z rejestru VAT może zostać wykorzystane do zakwestionowania prawa do odliczenia podatku od transakcji z taką firmą — wyjaśnia przedstawicielka Crido Taxand.

Jednocześnie sugeruje, aby przedsiębiorcy pozbawieni statusu zarejestrowanego podatnika VAT niezwłocznie podjęli działania zmierzające do jego przywrócenia. Nie w każdym przypadku oznacza to konieczność ponownego przeprowadzenia procesu rejestracji. Może jednak tak być, gdy organy podatkowe za przyczynę wykreślenia przyjmą udział w wyłudzeniu podatku VAT. Katarzyna Dąbkowska ma nadzieję, że przyznanie im takich uprawnień posłuży do uporządkowania rejestru podatników. Jak podkreśla, czas pokaże, czy nie okażą się one kolejnym batem na uczciwych przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu