Czytasz dzięki

Niejasny VAT od opłat egzekucyjnych

opublikowano: 01-10-2015, 22:00

Niech komornicy wystąpią do izb skarbowych, aby wskazały podstawę prawną objęcia ich podatkiem — uważa ich samorząd zawodowy.

Na komorników spadł nowy obowiązek. Od tego miesiąca wykonywane przez nich czynności, szczególnie egzekucyjne, są obciążone podatkiem od towarów i usług (VAT). Ich samorząd zawodowy ma jednak poważne wątpliwości co do słuszności nadania komornikom statusu podatnika VAT. Niejasna jest też podstawa opodatkowania.

Jak już pisaliśmy w „PB”, nowa sytuacja komorników sądowych wynika ze zmiany stanowiska resortu finansów co do objęcia ich podatkiem. Przez wiele lat nie byli uznawani za podatników VAT, co ministerfinansów (MF) potwierdził w interpretacji ogólnej z 30 lipca 2004 r. (nr PP10-812-802/04/ MR/1556PP). Podlegali VAT wtedy, gdy wykonywali czynności inne, niezwiązane z pełnieniem roli komornika sądowego. Minister zmienił zdanie w tym roku, co wyraził w interpretacji ogólnej wydanej 9 czerwca (nr PT1.050.1.2015.LJU.19). Stwierdził, że wykonywane przez komorników sądowych czynności należy uznać za świadczenie usług za wynagrodzeniem podlegające VAT, a swoje nowe stanowisko w tej sprawie uzasadnił m.in. orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jednocześnie minister zwolnił komorników z zapłaty tego podatku do końca września, dając im czas na przygotowanie się do nowej sytuacji. Krajowa Rada Komornicza (KRK) uważa, że komornicy nadal nie powinni płacić tego podatku. Według niej, czerwcowa interpretacja jest niezgodna z konstytucją. Dokładnie z jej artykułami 2 i 217. KRK przypomina, że konstytucja wymaga, aby podatki były nakładane wyłącznie ustawami.

To samo dotyczy określania stawek, przedmiotu i podmiotów opodatkowania, do których przepisy o VAT nie zaliczają komorników. Rada nazywa wydanie ogólnej wykładni przez ministra próbą obejścia drogi ustawowej. I radzi komornikom występowanie o indywidualne interpretacje w sprawie wskazania podstaw prawnych do uznania ich za podatników VAT. Uważa, że na razie powinni go płacić, aby nie narazić się fiskusowi.

Jednocześnie podpowiada, jak powinni rozliczać ten podatek, bo i w tej sprawie powstały wątpliwości. Problem polega na tym, czy komornicy powinny uznawać stawki opłat egzekucyjnych wynikających z ustawy o komornikach sądowych i egzekucji jako stawki netto czy brutto (już z podatkiem). Rada wyjaśnia, że stawki te nie obejmują VAT. To oznacza konieczność doliczenia go do opłat egzekucyjnych. Podatek w tym przypadku wynosi 23 proc.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W broszurze MF na temat nowych obowiązków komorników, dostępnej na stronie internetowej resortu, tej kwestii nie poruszono. Resort przypomina o wielu powinnościach, w tym rejestracyjnych, składaniu deklaracji, momencie powstania obowiązku podatkowego. Zwraca uwagę, że w przypadku sprzedaży egzekucyjnej towarów należących do dłużnika komornik występuje w roli płatnika VAT, dokonując sprzedaży w imieniu i na rzecz dłużnika. Oznacza to, że komornik musi pobrać i odprowadzić podatek.

OKIEM EKSPERTA

Celem — budżet

PAWEŁ SATKIEWICZ

doradca podatkowy w DLA Piper

Minister finansów nie wyjaśnił w interpretacji z 9 czerwca 2015 r. sposobu naliczania VAT od opłat egzekucyjnych. Czy opłaty te należy traktować jako kwoty brutto (zawierające VAT) czy kwoty netto, stanowiące podstawę do naliczenia podatku? Wydaje się, że stanowisko przyjęte w tej sprawie przez Krajową Radę Komorniczą stanowi próbę racjonalnego rozwiązania problemu przemilczanego przez ministra. Ewentualne kwestionowanie przez fiskusa rozwiązania przyjętego przez komorników (o uznaniu opłat egzekucyjnych za kwoty netto) nie będzie rodziło dla nich ryzyka powstania zaległości podatkowych. Wręcz przeciwnie, może oznaczać powstanie nadpłaty podatku. Negatywnie należy ocenić działalność ministra finansów w kwestii VAT dla komorników. Pomijając wątpliwe podstawy do zmiany interpretacji z 2004 r. (np. zakaz dokonywania prowspólnotowej wykładni na niekorzyść podatników), objęcie tym podatkiem komorników wskazuje wyłącznie na realizację celów budżetowych ministra, a nie troskę o zapewnienie zgodności z prawem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane