Niektórym o pracę łatwo

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 09-01-2012, 00:00

Mimo kryzysu są branże, w których pracownicy mogą przebierać w ofertach pracy jak w ulęgałkach

Wydawałoby się, że w czasie turbulencji gospodarczych pracodawcy nie będą mieli problemów ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Tymczasem są branże, w których to pracownicy decydują, gdzie chcą pracować i na jakich warunkach.

Są też sektory, w których po prostu brakuje pracowników pewnych specjalności lub z określonymi umiejętnościami.

Górą technologie

Pytani przez nas doradcy personalni zajmujący się rekrutacjami są zgodni, że w najbliższych latach utrzyma się zapotrzebowanie na specjalistów IT. — Ale pewnikami są przede wszystkim programiści Java, PHP, SQL czy aplikacji mobilnych. Wciąż na rynku pracy nie jest zaspokojony popyt na konsultantów SAP — uważa Dagmara Żuromska ze Start People Professionals.

Ale i w innych branżach będą poszukiwani przede wszystkim kandydaci o szerokich kompetencjach w nowoczesnych technologiach. Zdaniem konsultantów firmy Hays Polska nawet w handlu detalicznym potrzebni są menedżerowie e-commerce, którzy odpowiadają za stworzenie sklepu internetowego dla firm mających już sieć handlową. Również w sektorze sprzedaży i marketingu rośnie liczba stanowisk innowacyjnych, związanych z postępem technicznym.

— Najwartościowsze kompetencje w marketingu będą związane z działalnością on-line. Potrzebni są menedżerowie i specjaliści od e-marketingu i e-commerce. Bez problemu znajdą pracę ci, którzy umieją analizować i prognozować na podstawie określonych danych. Równie pożądani są znawcy inteligentnych systemów transportu, budynków bądź monitoringu. Modernizacji i remontów wymaga sektor przemysłowy, dlatego zakłady, rafinerie przewidują zatrudnienie pracowników kompetentnych w tej branży — wylicza Jan Szczepanowski z Hays Polska.

Wprowadzenie zmian dotyczących gospodarki niskoemisyjnej będzie się przekładało na zapotrzebowanie na specjalistów z wiedzą z zakresu energooszczędności. Katarzyna Berenda-Ratajczyk z firmy Bigram zwraca zaś uwagę na szybki rozwój branży energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Mamy trudności w pozyskiwaniu wysokiej klasy specjalistów dla tej branży. A ma ona spory potencjał, dlatego radziłabym przyszłym studentom bardzo się zastanawiać nad wyborem kierunku studiów związanego z tą dziedziną — mówi ekspert Bigramu.

Finansiści i inżynierowie

W sprzedaży i marketingu przedsiębiorcy będą szukali, podobnie jak w 2011 r., key account managerów, trade marketing managerów i menedżerów produktu. Ale zmienił się profil idealnego kandydata. Przedsiębiorstwa, wzorując się na zachodnich tendencjach, coraz bardziej mają cenić miękkie umiejętności personalne i z zakresu zarządzania. Na brak ofert pracy nie powinni także narzekać przedstawiciele handlowi oraz księgowe i księgowi.

— Bez problemy ciekawą pracę, na dodatek z atrakcyjnym wynagrodzeniem, znajdą finansiści, szczególnie ci, którzy mogą się pochwalić certyfikatami ACCA, CIMA, CIA, CFA, PRM — wylicza Artur Skiba z Antal International.

Pracodawcy będą się też starali o specjalistów z kompetencjami związanymi z windykacją, likwidacją szkód, restrukturyzacją, kontrolą komercyjną departamentów czy prawem pracy.

— W cenie są prawnicy od zamówień publicznych z wiedzą o prawie budowlanym — dodaje Jan Szczepanowski.

W poprzednim roku nie lada wyzwaniem było znalezienie dobrego inżyniera, czyli z uprawnieniami w danej dziedzinie, doświadczeniem i znajomością języków. Podobnie będzie i w bieżącym roku. Rozrywani mogą być zwłaszcza specjaliści od budowy kolei, bo planuje się na niej duże inwestycje.

— Już od pewnego czasu maleje dostęp do wykwalifikowanej kadry inżynierów i pracowników produkcyjnych. Otrzymujemy coraz częściej pytania od pracodawców, którzy nie radzą sobie ze znalezieniem automatyków czy operatorów — wyjaśnia Aneta Czaplińska ze Start People Professionals. Doradcy personalni podkreślają jednak, że nawet na rynku pracownika ważną rolę przy wyborze kandydata odgrywają kompetencje miękkie: samodzielność, wielozadaniowość i proaktywność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane