Niemcy: 2,85 mld euro z opłat za autostrady

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-12-2005, 14:43

W pierwszym roku funkcjonowania elektronicznego systemu pobierania opłat za przejazd ciężarówek po autostradach do niemieckiego budżetu wpłynęło zgodnie z planem 2,85 mld euro - poinformował w środę w Berlinie niemiecki minister komunikacji Wolfgang Tiefensee (SPD).

W pierwszym roku funkcjonowania elektronicznego systemu pobierania opłat za przejazd ciężarówek po autostradach do niemieckiego budżetu wpłynęło zgodnie z planem 2,85 mld euro - poinformował w środę w Berlinie niemiecki minister komunikacji Wolfgang Tiefensee (SPD).

    Uzyskane środki przeznaczone zostaną, po odliczeniu wynoszących ok. 600 mln euro kosztów wdrożenia systemu, na rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej - podkreślił minister. Obowiązujące od 1 stycznia 2005 roku opłaty dotyczą kierowców pojazdów o masie powyżej 12 ton. Średnia wysokość opłat wynosi 12,4 centów za kilometr.

    Tiefensee przypomniał, że od 1 stycznia 2006 roku obowiązywać będzie nowa, unowocześniona wersja oprogramowania umożliwiająca elektroniczne opłacanie myta przez kierowców. Wyposażenie zamontowanego w ciężarówce urządzenia pokładowego OBU w nowy program jest warunkiem dalszego korzystania z elektronicznego systemu. Instalacja nowej wersji możliwa jest od lipca 2005 roku w 1900 autoryzowanych warsztatach w Niemczech i za granicą.

    86 proc. kierowców korzystających z niemieckich autostrad dysponuje pokładowymi urządzeniami elektronicznymi. Pozostali wykupują specjalne bilety w automatach ustawionych przy przejściach granicznych lub korzystają z internetu.     

    W połowie grudnia nowym oprogramowaniem posiadało 346 tys. ciężarówek z ogólnej liczby 478 tys. korzystających z systemu elektronicznego.

    Minister zapowiedział objęcie obowiązkiem opłat niektórych dróg krajowych wykorzystywanych przez kierowców w celu unikania myta na autostradzie. Władze landów zgłosiły dotychczas osiem takich dróg, m.in. B4 i B75 w Dolnej Saksonii.

    Tiefensee zapewnił, że niemieckie władze nie wprowadzą opłat dla lżejszych niż 12 ton samochodów ciężarowych i półciężarowych. Rząd nie planuje również myta dla samochodów osobowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Niemcy: 2,85 mld euro z opłat za autostrady