Niemcy: Bundesrat ograniczył świadczenia dla bezrobotnych

opublikowano: 09-07-2004, 12:15

Bundesrat uchwalił w piątek prawo ograniczające świadczenia dla osób długotrwale przebywających na bezrobociu. To wynik kompromisu między rządzącą SPD i kontrolującej wyższą izbę niemieckiego parlamentu CDU/CSU. Decyzja oznacza porażkę związków zawodowych, które groziły, że w przypadku przyjęcia nowych rozwiązań mogą wycofać poparcie dla rządzącej SPD.

W obliczu trwającej już trzy lata stagnacji gospodarczej niemiecki rząd zdecydował się na pierwsze od końca II Wojny Światowej zmniejszenie świadczeń dla bezrobotnych. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Zgodnie z przyjętym prawem, bezrobotni mają korzystać ze świadczeń wypłacanych z państwowej kasy dopiero w drugiej kolejności. Wcześniej mają czerpać środki z majątku i oszczędności emerytalnych swoich współmałżonków. Średnią kwotę zasiłku ustalono na 345 EUR w Niemczech Zachodnich i 331 EUR we Wschodnich. Nie zawiera ona rekompensaty wydatków na czynsz, ogrzewanie oraz inne podstawowe świadczenia.

Minister Gospodarki i Pracy Wolfgang Clement powiedział, że w 2003 roku wydatki na świadczenia dla bezrobotnych wyniosły 16,5 mld EUR, co stanowiło ponad połowę budżetu resortu. Dzięki nowym rozwiązaniom prawnym oszczędności lokalnych władz sięgną 2,5 mld EUR rocznie.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Niemcy: Bundesrat ograniczył świadczenia dla bezrobotnych