„Niemcy chcą się pozbyć Grecji z eurolandu”

Amerykański ekonomista Paul Krugman uważa, że odrzucenie przez Niemcy wniosku Grecji o wydłużenie wsparcia finansowego to próba pozbycia się tego kraju z eurolandu.

Krugman uważa, że propozycja Grecji przedstawiona w czwartek nie jest wcale sygnałem kapitulacji jej rządu, co sugerują niektóre media. Amerykański ekonomista uważa, że patrząc na konkretne zapisy widać, że tak naprawdę Grecy chcą dokładnie czegoś odwrotnego, nie chcą realizować dotychczasowych celów fiskalnych.

Zobacz więcej

Paul Krugman Bloomberg

- Dlatego, jeśli Niemcy skarżą się, że Grecja nie chce się poddać i realizować dotychczasowego programu oszczędności, wydaje się, że mają rację – pisze Krugman.

Jego zdaniem, rząd Grecji próbuje zyskać czas na przygotowanie gospodarczej strategii i negocjowanie warunków z eurolandem w późniejszym terminie. Z drugiej strony Niemcy próbują zmusić Syrizę do  całkowitego porzucenia już teraz wyborczych obietnic.

- Czy Niemcy naprawdę myślą, że jest to prawdopodobne? Przypuszczam, że nie. To wygląda dla mnie jak próba zmuszenia Grecji do porzucenia euro, dokładnie teraz – pisze Krugman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, nyt.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / „Niemcy chcą się pozbyć Grecji z eurolandu”