Niemcy: kolejne oskarżenia ws. dieselgate

opublikowano: 06-08-2020, 14:02

Prokuratorzy z Monachium oskarżyli o oszustwo trzech byłych członków władz Audi i jednego byłego pracownika tej spółki w ramach dochodzenia w sprawie tzw. dieselgate.

We wrześniu 2015 roku Volkswagen, w którego grupie jest Audi, przyznał się do manipulowania pomiarem emisji spalin w swoich autach z silniami diesla w celu spełnienia norm czystości.

W czwartek prokuratorzy poinformowali o oskarżeniu czterech osób o „oszustwo, udział w niebezpośrednim fałszowaniu certyfikatów i oszustwa reklamowe”. Nazwisk oskarżonych nie ujawniono. Wiadomo, że oskarżony w czwartek pracownik miał zainicjować wyposażenie silników aut Audi, Volkswagen i Porsche w oprogramowanie manipulujące pomiarem emisji spalin. Trzech członków władz spółki miało o tym wiedzieć i godzić się na takie działanie w okresie między październikiem 2013 roku a wrześniem 2015 roku.

Rupert Stadler, były prezes Audi, ma jeszcze w tym roku stanąć przed sądem.

„Dieselgate” kosztowała jak dotąd Volkswagena ponad 30 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane