Niemcy mają chrapkę na Stary Browar

Perła w koronie Grażyny Kulczyk może trafić w ręce funduszu Deutsche Banku. Rynek spekuluje, że w grę ma wchodzić nawet ponad 1 mld zł.

Kobieta zmienną jest — kilka kwartałów temu, po fiasku próby sprzedaży centrum handlowego Stary Browar w Poznaniu, Grażyna Kulczyk tak mówiła w rozmowie z dziennikarzem „Pulsu Biznesu”:

Zobacz więcej

Grażyna Kulczyk po raz drugi próbuje sprzedać poznański Stary Browar. Rynek spekuluje o wycenie oscylującej wokół nawet 1 mld zł. Co zrobi z takimi pieniędzmi? Być może zainwestuje je w kolejne start-upy. Łukasz Zandecki

— Miałam plan wejścia na zagraniczny rynek nieruchomości, doszłam jednak do wniosku, że dam radę połączyć go z zarządzaniem Starym Browarem. Od tego czasu sporo się zmieniło: miliarderka przestawiła swoją inwestycyjną szpicę w stronę medycyny i nowych technologii.

Sztuka? Wciąż jest istotna, wciąż Stary Browar przynosi zyski, żeniąc masowy handel z wystawami, a nawet teatrem. Teraz jednak okazuje się, że perła w koronie Grażyny Kulczyk skusiła kolejnego inwestora, wyspecjalizowanego w sztuce, ale... zarabiania. To Fundusz RREEF, należący do Deutsche Banku.

Ciekawostka na plus

— Nie komentujemy — usłyszeliśmy w biurze Grażyny Kulczyk jak i w centrali Deutsche Banku. Za kilka tygodni zgodę na transakcję powinien wydać UOKiK. Jakie kwoty wchodzą w grę? Liczący sobie 12 wiosen Stary Browar jest zgodnie uznawany za jedno z 5 najlepszych centrów handlowych w Polsce.

— Stary Browar jest zdrową firmą generującą bardzo dobre zyski — mówiła „PB” Grażyna Kulczyk. Obecnie właścicielem budynku i gruntu jest spółka Fortis Nowy Stary Browar, założona w 2012 r. W sprawozdaniu za 2013 r. aktywa materialne Starego Browaru wycenione zostały na 1,2 mld zł. Tegoroczne zyski? Analitycy szacują, że może być mowa nawet o ponad 100 mln zł. Nikt z nich nie chce podjąć się wyceny Browaru. Przy poprzednich próbach sprzedaży w 2011 r. mówiło się o 200 mln EUR, dziś rynek luźno spekuluje nawet o 250 mln EUR.

— Zbyt wiele jest składowych, których nie znamy. Wiadomo, że czynsze raczej nie rosną, nawet w najlepszych lokalizacjach można liczyć na symboliczne, jednocyfrowe zwyżki — mówi Maciej Wewiórski, analityk DM BOŚ, określając dzieło Grażyny Kulczyk mianem „ciekawostki przyrodniczej” wyróżniającej się in plus na tle regionu. Jak wskazują analitycy, rynek obiektów handlowych w Polsce da hossę, a dla RREEF to pierwsza tego typu transakcja nad Wisłą. Niemiecki fundusz specjalizował się m.in. w rynku amerykańskim, głównie w biurach i centrach handlowych w Chicago.

Kluczowa stopa

Ostateczna cena za najcenniejsze aktywa w majątku Grażyny Kulczyk zależy także od stopy kapitalizacji, ilustrującej zależność między dochodem, jaki generuje dana nieruchomość, a jej wartością. Stopa kapitalizacjidla najlepszych centrów handlowych w Polsce to średnio około 5,7 proc. — Pytanie, czy w przypadku Browaru ten parametr jest na poziomie powyżej czy poniżej 6 proc. — mówi Maciej Wewiórski.

Znając Grażynę Kulczyk, sprzedaż Browaru jest ruchem mającym sfinansować jej kolejny, długofalowy plan. W ostatnim czasie najbogatsza Polka wyłożyła dziesiątki milionów złotych na inwestycje w start-upy technologiczne z segmentu medycyny, reklamy i informacji w internecie. W portfolio miliarderki pozostaje też wciąż kilka cennych nieruchomości, m.in. kupiony w 2012 r. za ponad 40 mln GBP biurowiec przy Duke Street 6 w Londynie czy zabytkowy browar w Szwajcarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Niemcy mają chrapkę na Stary Browar