Niemcy nie kuszą Polaków

DCZ
opublikowano: 21-09-2007, 00:00

Niewielu polskich inżynierów zdecydowałoby się na wyjazd do pracy do Niemiec. Najwięcej wybiera Wielką Brytanię i Norwegię.

Niewielu polskich inżynierów zdecydowałoby się na wyjazd do pracy do Niemiec. Najwięcej wybiera Wielką Brytanię i Norwegię.

Od 1 listopada Niemcy złagodzą ograniczenia w dostępie do ich rynku pracy, m.in. dla polskich inżynierów. Tymczasem polscy specjaliści niechętnie odnoszą się do perspektywy pracy u sąsiadów zza Odry. Według sondy opublikowanej w portalu Banku Danych o Inżynierach (www.bdi.com.pl), na taki wyjazd zdecydowałoby się 6,9 proc. inżynierów, którzy wzięli udział w ankiecie.

Prym wiodła Wielka Brytania — a to dzięki znajomości przez inżynierów języka angielskiego, dostępnej komunikacji lotniczej, a także liczebności Polaków w tym kraju. Wyjechałoby tam ponad 21 proc. Dużą popularnością cieszą się też kraje skandynawskie — Szwecja, Dania czy Norwegia — ze względu na wysoki standard życia, sprawny system socjalny czy niższy wymiar czasu pracy (np. 37-godzinny tydzień pracy w Danii).

— Niemcy tracą także z powodu późnego wejścia na rynek polskich pracowników. Do Wielkiej Brytanii czy Danii wyjechało wiele osób, mają znajomych, którzy się tam przenieśli i są zadowoleni. Niemiec w tym gronie jeszcze nie ma. Muszą dopiero zapracować na swój wizerunek — mówi Magdalena Jóźwik z BDI.

Blisko 15 proc. inżynierów zadeklarowało, że w ogóle nie zdecydowaliby się wyjechać do pracy w innym kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Niemcy nie kuszą Polaków