Niemcy są bogatsi niż kiedykolwiek

opublikowano: 21-07-2015, 22:00

Niemieckie gospodarstwa domowe mają obecnie więcej majątku niż kiedykolwiek wcześniej — wynika z raportu Bundesbanku, opublikowanego w poniedziałek.

Według obliczeń banku, łączny majątek niemieckich gospodarstw domowych wynosi obecnie 5,212 bln EUR. Tylko w I kw. 2015 r. urósł o 140 mld EUR, czyli 2,8 proc., względem poprzedniego kwartału. Aktywa, takie jak gotówka, ubezpieczenia, depozyty bankowe i należności od firm ubezpieczeniowych, miały wartość 53 mld EUR, podczas gdy zyski z wyceny, np. akcji zgromadzonych w funduszach, osiągnęły poziom 87 mld EUR. Zdaniem autorów raportu, tak duży majątek to w większości zasługa niskiego poziomu zadłużenia. Niemcy nie lubią ryzyka i nie skorzystali z niskich stóp procentowych, by zaciągać kredyty — napisano w raporcie. Jeśli już się zadłużali, to głównie na zakup domu. Wzrost ogólnego dobrobytu i niskie zobowiązania spowodowały znaczny wzrost aktywów finansowych netto — o prawie 137 mld EUR (3,9 proc.) w ciągu jednego kwartału, do poziomu 3,624 mld EUR. Wskaźnik zadłużenia skurczył się o 0,3 pkt. proc., do 54,3 proc. na koniec okresu sprawozdawczego. © Ⓟ

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane