Czytasz dzięki

Niemcy wstrzymują eksport broni do Arabii Saudyjskiej

opublikowano: 19-11-2018, 15:00

Ze skutkiem natychmiastowym Niemcy nie będą już dostarczać do Arabii Saudyjskiej żadnego sprzętu wojskowego. Federalne Ministerstwo Gospodarki ogłosiło również, że już uzgodniony eksport zostanie wstrzymany, informuje Spiegel.de.

Jest to reakcja Niemiec na zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggiego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, do którego doszło 2 października. Wcześniej rząd Niemiec powstrzymał się jedynie od wydawania nowych pozwoleń eksportowych i zapowiedział, że zbada kwestię już wydanych pozwoleń. Wydaje się, że przeprowadzane kontrole w dużej mierze zostały ukończone.

Rzecznik Ministerstwa Gospodarki powiedział, że rząd federalny "pracuje na rzecz posiadaczy ważnych indywidualnych licencji, w wyniku czego obecnie nie ma eksportu z Niemiec do Arabii Saudyjskiej".

Nie wiadomo, jak wiele już zatwierdzonych umów eksportowych ucierpi. Przede wszystkim, krok ten może mieć wpływ na stocznię Wolgast Lürssen, która nadal chce dostarczyć 20 łodzi patrolowych do Arabii Saudyjskiej. Dwie z tych łodzi są najwyraźniej wykończone, a ich eksport zatwierdzony. W stoczni w Meklemburgii rozpoczęto już budowę ośmiu kolejnych statków. Z zamówieniem powiązanych jest 300 miejsc pracy.

Nie jest jasne, jak długo będzie obowiązywał zakaz wywozu. Niemiecki rząd ogłosił, że chce przekonać inne kraje UE do zrobienia podobnego kroku - jak dotąd bez powodzenia. Prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie odrzucił niemiecką propozycję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane