Niemcy zetrą się na WZA AmerBanku

Michał Kobosko
opublikowano: 16-12-1998, 00:00

Niemcy zetrą się na WZA AmerBanku

Mimo że Bayerische Landesbank Girozentrale przegrał już bitwę o kontrolę nad warszawskim AmerBankiem, to jednak zamierza wziąć udział w jutrzejszym walnym zgromadzeniu. Zapowiada się ostra dyskusja nad projektami uchwał o podwyższeniu kapitału banku.

W ciągu trzech ostatnich sesji akcje AmerBanku potaniały o ponad jedną czwartą, co oznacza spadek wartości rynkowej spółki o około 74 mln zł. Rynek zareagował w ten sposób na obniżenie (z 37 do 26 zł) ceny, jaką oferował w swym wezwaniu Bayerische Landesbank. Ta obniżka ceny była zaś wynikiem porażki Bawarczyków w walce o kontrolę nad bankiem. Bezapelacyjne zwycięstwo — dzięki odkupieniu pakietu akcji od Banque Bruxelles Lambert — odniósł w tej potyczce niemiecki DG Bank.

Na czwartkowe WZA władze AmerBanku przygotowały projekty dwóch praktycznie wykluczających się uchwał. Pierwsza mówi o emisji do 3,85 mln akcji z prawem poboru. Druga — o emisji do 4 mln papierów z wyłączeniem prawa poboru. Zapewne ostateczna decyzja w sprawie kształtu emisji zapadnie dopiero w czasie zgromadzenia.

DG Bank zarejestrował na walnym 4,47 mln głosów, natomiast Bayerische Landesbank wystąpi jako właściciel 1,11 mln głosów.

Największą liczbowo grupę uczestników walnego będą stanowić polscy i amerykańscy założyciele banku. W walnym weźmie udział 25 posiadaczy papierów imiennych, pięciokrotnie uprzywilejowanych co do głosu. W tej grupie, dysponującej 2,76 mln głosów (ok. jedną czwartą zarejestrowanych głosów), są m.in. Frederic Field (1 mln głosów), Maria Bednarski (500 tys.) i Spertus Institute of Jewish Studies (450 tys.).

Wreszcie jako posiadacz zarówno akcji imiennych, jak i zwykłych wystąpi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (razem 2,42 mln głosów), które już zadeklarowało chęć pozostania w gronie udziałowców banku.

Można się spodziewać, że na tak masowy udział akcjonariuszy w WZA wpłynęło starcie banków niemieckich i — po kilkuletnim oczekiwaniu — wykrystalizowanie przyszłości AmerBanku. Udziałowcy będą zapewne chcieli wytargować jak najlepsze warunki odsprzedaży swoich papierów DG Bankowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Niemcy zetrą się na WZA AmerBanku