Niemcy znów płacą za pożyczone pieniądze

opublikowano: 17-02-2021, 13:04

Po raz pierwszy od prawie roku Niemcy sprzedały obligacje z dodatnią rentownością.

Niemcy pozyskały w środę 1,2 mld EUR ze sprzedaży 30-letnich obligacji. Średnia rentowność wyniosła 0,1 proc. To pierwsza aukcja od marca ubiegłego roku kiedy rentowność była wyższa od zera. Popyt na dług był jednak najniższy od niemal roku. Podczas poprzedniej aukcji w styczniu rentowność wynosiła minus 0,13 proc.

Środowa aukcja „trzydziestolatek” odbyła się w momencie największego od 2016 roku na rynku wtórnym miesięcznego wzrostu rentowności długu Niemiec o takim terminie zapadalności. W lutym, po raz pierwszy od pięciu miesięcy, rentowność obligacji 30-letnich Niemiec stała się znów dodatnia.

Rentowności obligacji rosną po obu stronach Atlantyku w związku z oczekiwanym wzrostem inflacji. Ponieważ większy wpływ ma to na tzw. długi koniec krzywej rentowności, w przypadku Niemiec stała się ona w środę najbardziej stroma od marca ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane