Niemcy: Zwiększył się odsetek osób zagrożonych biedą

Polska Agencja Prasowa SA
02-03-2005, 17:04

Utrzymująca się od trzech lat stagnacja gospodarcza i wysokie bezrobocie spowodowały w Niemczech wzrost liczby osób zagrożonych biedą - wynika z raportu ministerstwa zdrowia i spraw socjalnych, omawianego w środę przez niemiecki rząd.

Utrzymująca się od trzech lat stagnacja gospodarcza i wysokie bezrobocie spowodowały w Niemczech wzrost liczby osób zagrożonych biedą - wynika z raportu ministerstwa zdrowia i spraw socjalnych, omawianego w środę przez niemiecki rząd.

    Odsetek mieszkańców traktowanych zgodnie z kryteriami przyjętymi w Unii Europejskiej jako osoby zagrożone biedą wzrósł z 12,1 proc. w 1998 r. do 13,5 proc. w 2003 roku - poinformował sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia i spraw socjalnych Franz Thoennes.

    "Problem niedostatku dotyczy około 11 milionów ludzi" - dodał. Równocześnie zwiększyły się nierówności w podziale majątku między najbogatszymi i najbiedniejszymi. "Bogaci stają się coraz bardziej bogaci, a biedni coraz biedniejsi" - skomentowała wyniki raportu telewizja publiczna ARD.

    Głównym powodem biedy jest utrata miejsca pracy - powiedział przedstawiciel ministerstwa. Do grupy  najbardziej zagrożonych należą osoby samotnie wychowujące dzieci.

     Thoennes zastrzegł, że Niemcy są nadal krajem bogatym, a odsetek osób uznanych za biedne jest najniższy w Unii Europejskiej (z wyjątkiem Szwecji i Danii).

     Za zagrożone biedą uznaje się w UE osoby, które dysponują dochodem netto poniżej 60 proc. średniego dochodu w danym kraju. W Niemczech granicę zagrożenia biedą ustalono na poziomie 938 euro.  Na spotkaniu z dziennikarzami Thoennes podkreślił, że analizując zjawisko biedy trzeba uwzględnić także inne czynniki - poziom wykształcenia, majątek, ewentualne długi, stan zdrowia. Ważna jest także możliwość udziału w życiu społecznym i kulturalnym.

  Z ministerialnego raportu wynika, że prywatne gospodarstwa w Niemczech dysponują majątkiem wynoszącym 5 bilionów euro. Na jedno gospodarstwo przypada średnio 133 tys. euro. W latach 1998-2003 wartość majątku wzrosła nominalnie o 17 proc.  W minionych pięciu latach zwiększyły się nierówności w podziale majątku między bogatymi i biednymi. 10 procent najbogatszych gospodarstw domowych posiada obecnie prawie połowę (47 proc.)całego prywatnego majątku netto - o dwa punkty procentowe więcej niż w 1998 roku. Równocześnie w rękach 50 proc. gospodarstw jest niecałe 4 proc. majątku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: Zwiększył się odsetek osób zagrożonych biedą