Niemiecki eksport do Iranu spadł o połowę

opublikowano: 12-08-2019, 18:47

Duży spadek niemieckiego eksportu do Iranu w pierwszym półroczu sugeruje, że firmy chcą uniknąć problemu łamania amerykańskich sankcji, donosi Reuters.

Niemiecki eksport do Iranu spadł w pierwszym półroczu o 48 proc. do 678 mln EUR, wskazują dane urzędu statystycznego, do których dotarła agencja. Import z Iranu spadł o 43 proc. do prawie 110 mln EUR.   

- Tak duże załamanie handlu między Iranem i Niemcami nie jest dużym zaskoczeniem, niestety – skomentowało dane niemieckie stowarzyszenie handlu BGA.

Poskarżyło się na charakter ostatnich sankcji USA nałożonych na Iran, który nie chroni przed skutkami firm z państw trzecich.

- Niemieckie firmy są zmuszone do wyboru między działalnością w Iranie i USA, więc oczywiste jest, który rynek preferują – wskazuje BGA.

Reuters przypomina, że w ubiegłym roku Niemcy eksportowały głównie do Iranu maszyny, produkty chemiczne, auta i części zamienne do samochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy