Niemiecki porządek w BZ WBK

opublikowano: 03-09-2017, 22:00

Tym razem podwójną szansę dostanie DAX, ale zanim inwestor zacznie zacierać ręce na jego zwyżki i spadki, lepiej, żeby przejrzał regulamin.

Najświeższa edycja lokaty strukturyzowanej „Podwójna szansa” zaprasza klientów na frankfurcki parkiet — jedyny przewidziany instrument bazowy to indeks DAX, a inwestor nie będzie musiał zaprzątać sobie głowy, czy wskaźnik w ogóle rośnie. Podobnie jak w przypadku innych instrumentów, które proponował w swoich strukturach BZ WBK, teraz również stopa zwrotu zależała będzie nie tyle od kierunku zmian, co od ich skali. Dla indeksu wyznaczony zostanie korytarz, ale — żeby nie było za łatwo — oprocentowanie może nawet wzrosnąć, gdy wskaźnik z niego wypadnie. W przypadku, kiedy ani jednego dnia nie spadnie, ani nie podskoczy więcej niż 15 proc. względem wartości początkowej, stopa zwrotu będzie równa wartości bezwzględnej stopy zwrotu indeksu. To scenariusz podstawowy i najmniej skomplikowany, ale jednocześnie trudny do przewidzenia, biorąc pod uwagę termin zamknięcia lokaty przypadający za 2 lata. Gdyby w tym okresie niemiecka giełda zanotowała załamanie, inwestor zarobi tyle, ile wyniesie spadek, jednak pod warunkiem, że wykres ani razu nie przekroczy bariery dolnej, czyli 85 proc. wartości początkowej. W przeciwnym razie, oprocentowanie po dwóch latach wyniesie 1 proc. albo 2 proc., o ile spółki przekroczą jeszcze w tym okresie sufit. W przypadku zwyżki reguła jest podobna, bo klient banku zarobi najwięcej, jeśli indeks nie przebije progu 115 proc. referencyjnej wartości. Jeszcze inny scenariuszzakłada, że wykres będzie rósł, nie przekraczając sufitu, ale pewnego dnia spadnie poniżej bariery dolnej — albo na odwrót w przypadku tendencji spadkowej — i wtedy do stopy zwrotu będzie można doliczyć dodatkowo 1 proc. Pod względem ilości unormowań regulamin pasuje więc do wybranego parkietu, dlatego warto pamiętać, że na czytanie mamy czas do 5 września, bo wtedy upływa okres zapisów. Najmniej możemy postawić 3 tys. zł, a zainwestowany kapitał odzyskamy w całości, jeśli doczekamy do końca dwuletniego okresu umowy. Tym, którzy nie doczekają, regulamin pokaże swoją surowszą stronę, narzucając opłatę wysokości 4-0,5 proc., w zależności od tego, w którym momencie okresu depozytowego przyjdzie się pożegnać.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

5proc. Tyle od początku roku wzrósł indeks DAX, mimo że lato przyniosło odwrócenie trendu i znaczący spadek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niemiecki porządek w BZ WBK