Niemiecki rząd przewiduje spadek PKB o 6,3 proc.

  • PAP
opublikowano: 27-04-2020, 17:56

Z powodu pandemii koronawirusa Produkt Krajowy Brutto (PKB) Niemiec skurczy się w bieżącym roku o 6,3 proc. - wynika z prognozy koniunktury przygotowanej przez niemieckie ministerstwo gospodarki.

Rządowe szacunki ma przedstawić w środę szef resortu Peter Altmaier, ale nieoficjalnie o głównych wnioskach poinformowały w poniedziałek niemieckie media.

Jeśli prognozy gabinetu kanclerz Angeli Merkel się spełnią, to Niemcy czeka największa recesja w powojennej historii kraju – zauważył dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

Rząd spodziewa się, że niemiecka gospodarka zacznie rosnąć jeszcze w drugiej połowie bieżącego roku i trend utrzyma się w następnym roku. Jednak nawet wzrost gospodarczy o ok. 5 proc. PKB zakładany na 2021 r. nie pozwoli na pełne odrobienie strat wywołanych obecnym kryzysem. Prognoza przewiduje powrót do stanu z końca 2019 r. dopiero na początku 2022 r.

Z rządowych wyliczeń wynika także, że wpływy do niemieckiego budżetu w różnych kategoriach podatkowych za bieżący rok mogą zmniejszyć się o 82 mld euro. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane