Niemiecki think-tank zapowiada recesję

opublikowano: 12-09-2019, 12:05

Instytut Ifo obciął prognozy niemieckiej gospodarki w ciągu najbliższych dwóch lat. Monachijski think-tank dodał swój głos do ostrzeżeń, że ostre spowolnienie w niemieckim przemyśle wytwórczym rozprzestrzeni się na sektor usług i wzrost bezrobocia.

W drugim kwartale gospodarka niemiecka skurczyła się o 0,1 proc., a większość ekonomistów przewiduje, że podobne wyniki w trzecim kwartale wciągną kraj w recesję techniczną. Ifo obniżyło w tym roku prognozę wzrostu niemieckiego produktu krajowego brutto z 0,6 do 0,5 proc. i obniżyło szacunki na następny rok z 1,7 do 1,2 proc. Jedna trzecia przyszłorocznego wzrostu wynika automatycznie z wyższej od przeciętnej liczby dni roboczych.

Ostrzeżenie pojawia się, ponieważ w czwartek Europejski Bank Centralny ma ogłosić nową falę bodźców monetarnych, w tym potencjalne obniżenie stóp procentowych i wznowienie programu zakupu obligacji w odpowiedzi na powolny wzrost i utrzymującą się niską inflację.

"Niemiecka gospodarka jest zagrożona recesją", powiedział Timo Wollmershaeuser, szef działu prognoz w Ifo. "Jak wyciek ropy naftowej, słabość przemysłu stopniowo rozprzestrzenia się na inne sektory gospodarki ". Dodał, że ponura prognoza Ifo nie zakłada destrukcyjnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE ani eskalacji wojny handlowej między USA a Chinami. Przewiduje się również, że w 2021 r. niemiecki wzrost gospodarczy tylko nieznacznie wzrośnie do 1,4 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy