Niemieckie auto na celowniku

DI, PAP
opublikowano: 03-02-2012, 06:41

W 2011 r. w Polsce skradziono 16 285 samochodów, to o 1,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Najczęściej kradzione są volkswageny, audi i seaty. Tylko na Mazowszu złodzieje polują na marki japońskie – informuje "Rzeczpospolita".

Jednak od 2000 r. tendencja w statystykach kradzieży aut była spadkowa. "Jesteśmy coraz bardziej skuteczni, w ciągu ostatniej dekady liczba kradzieży samochodów spadła kilkakrotnie" – podkreśla podinsp. Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.

None
None

Jak wylicza gazeta, największym zainteresowaniem złodziei cieszyły się volkswageny – passaty i golfy, audi – A4 i A6 oraz seaty leon. W stolicy - toyoty czy hondy.

Jak ocenia Ireneusz Ambroziak, naczelnik działającego od 10 lat Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową KSP, ok. 80 proc. kradzionych aut jest rozbieranych na części. "Później są sprzedawane w kraju lub wywożone na Wschód. Niedawno rozbiliśmy kanały przerzutowe, którymi gangi trudniące się tym procederem przemycały części na Białoruś i Ukrainę" – mówi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane