Niemieckie komponenty wjeżdżają do Opola

opublikowano: 06-02-2017, 22:00

Miasto ściągnęło kolejną firmę z branży motoryzacyjnej. Ponad 500 osób będzie produkować m.in. tapicerkę czy podłokietniki.

Dziś w Opolu International Automotive Components Group (IAC) ogłosi nową inwestycję i wkopie kamień węgielny pod fabrykę komponentów samochodowych. Projekt za 20 mln USD będzie zlokalizowany na 10 ha Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. — Firma zatrudni ponad 500 osób — twierdzi źródło „PB”.

DWA W JEDNYM: Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, podkreśla, że jego miasto jest dobre nie tylko dla inwestycji produkcyjnych, ale też usługowych. Jeszcze w tym roku może się tu pojawić jakieś nowe centrum.
Zobacz więcej

DWA W JEDNYM: Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, podkreśla, że jego miasto jest dobre nie tylko dla inwestycji produkcyjnych, ale też usługowych. Jeszcze w tym roku może się tu pojawić jakieś nowe centrum. ARC

Rok na decyzję

Budowa zakładu ruszyła już w styczniu. Realizuje ją firma deweloperska, która jest właścicielem gruntu, a IAC wynajmie gotowe obiekty. — Inwestor deklaruje, że produkcja ruszy jeszcze w tym roku. Pierwsze nabory pracowników mają się odbywać w pierwszym kwartale tego roku — informuje Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Działające w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera wysłało IAC ofertę w lutym ubiegłego roku, a w marcu 2016 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami koncernu. — Podczas objazdu pokazaliśmy tereny w Prudniku, Głuchołazach, Nysie, a także w Opolu — mówi Piotr Regeńczuk, główny specjalista COIE.

Długa lista

IAC to kolejna firma motoryzacyjna, która stawia na Opole.

— Nasze miasto to dobre miejsce dla inwestycji. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy nagrodę dla najszybciej rosnącej lokalizacji dla branży outsourcingowej — komentuje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

— Pojawienie się nowego inwestora cieszy nie tylko ze względu na dużą liczbę miejsc pracy, które zamierza stworzyć, ale też przez wzgląd na fakt, że reprezentuje branżę automotive. A ta jest jedną z najprężniej rozwijających się branż inwestujących w nowoczesne technologie — podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. W ubiegłym roku na inwestycje na Opolszczyźnie zdecydowały się: niemiecka IFA Rotorion w Ujeździe (100 mln EUR, początkowo 90, a w 2020 r. 400 osób zatrudnionych przy produkcji 2 mln sztuk półosi napędowych dla mercedesów rocznie) i amerykański Henniges Automotive w Prudniku (500 pracowników w zakładzie uszczelek i komponentów amortyzujących drgania). Wcześniej pojawiły się tu takie marki, jak niemiecka Mubea (49 mln EUR i docelowo 500 pracowników w zakładzie komponentów dla motoryzacji) i amerykański Tru-Flex (20 mln zł w zakładzie części do ciągników i maszyn) — obie inwestycje zlokalizowane są w Ujeździe, Global Steering Systems Europe (zakład wałów układu kierowniczego, 27 mln zł, co najmniej 200 pracowników) i Polaris (95 mln zł, 350 pracowników w zakładzie quadów) — oba projekty w Opolu czy Donaldson (części zamienne do układów filtracyjnych, 65 mln zł i 140 etatów) oraz Johnson Controls w Skarbimierzu. IAC Group to międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej z siedzibą w Düsseldorfie, który ma po kilka zakładów, m.in. w Belgii, Szwecji, Czechach, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a po jednej fabryce w Holandii, Polsce, Rumunii i Słowacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu