Nieoczekiwany efekt „piątki Kaczyńskiego”?

opublikowano: 21-03-2019, 13:43

W marcu 2019 r. w serwisie Domiporta.pl wyraźnie wzrosła ilość zapytań o oferty mieszkań 3-pokojowych. W porównaniu ze styczniem tego roku zapytań było aż o 40 proc. więcej, a jednocześnie znacząco – aż o 69 proc. – spadły zapytania o kawalerki.

- Obserwacje z tak krótkiego okresu trudno oczywiście potraktować jako nową tendencję na rynku mieszkaniowym, być może jednak są one zapowiedzią jakichś zmian na lepsze. Od początku prowadzenia pomiarów (marzec 2013 r.) najchętniej poszukiwanym mieszkaniem na domiporta.pl był bowiem lokal 2-pokojowy – komentuje Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości w Domiporta.

Specjalista przyczyn doszukuje się we wzroście zdolności kredytowej Polaków, wynikającej z rosnących wynagrodzeń i programu 500+ (pod koniec lutego w ramach tzw. piątki Kaczyńskiego ogłoszono, że program obejmie każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziców). Średnia wartość kredytu hipotecznego udzielonego w IV kwartale 2018 r. wyniosła 263 tys. zł i była o 8,4 proc. większa niż rok wcześniej, wynika z danych AMON-SARFiN.

W serwisie domiporta.pl w I kwartale najwięcej zapytań dotyczyło lokali o powierzchni 51-70 mkw., na drugie miejsce spadły te o powierzchni 31-50 mkw.

- Trudno przewidzieć, czy ta widoczna zmiana w preferencjach wyszukiwania mieszkań utrzyma się dłużej. Wiele zależy od zachowania cen mieszkań, wzrostu średniej pensji czy dalszego utrzymywania stóp procentowych na tym samym poziomie. Kolejne miesiące pokażą, czy mieliśmy jedynie do czynienia z krótkotrwałym wahnięciem, czy raczej jesteśmy świadkami nowej tendencji na rynku mieszkaniowym – zaznacza Bartłomiej Baranowski.

Z danych Eurostatu (dla roku 2016) wynika, że średnia powierzchnia mieszkania w krajach unijnych wynosi 96 mkw. W Polsce jest to 75 mkw.  

 

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu