Nieoczekiwany spadek niemieckiego eksportu

opublikowano: 07-02-2014, 10:18

W grudniu niemiecki eksport spadł o 0,9 proc. w ujęciu skorygowanym sezonowo. Rynek oczekiwał 0,8 proc. wzrostu, informuje Reuters na swojej stronie internetowej.

To pierwszy spadek niemieckiego eksportu po czterech kolejnych miesiącach wzrostu. W całym 2013 roku niemiecki  eksport spadł o 0,2 proc., głównie przez malejący popyt w eurolandzie.To pierwszy roczny spadek niemieckiego eksportu od 2009 roku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Niemiecki import w grudniu także nieoczekiwanie spadł o 0,6 proc. Rynek liczył na 1,2 proc. wzrost. W całym 2013 roku niemiecki import spadł o 1,2 proc. 

Nadwyżka handlowa Niemiec wyniosła w grudniu 18,5 mld EUR i była o 400 mln EUR niższa niż w listopadzie. W całym 2013 roku sięgnęła rekordowych 198,9 mld EUR.

Odnosząc się do grudniowych danych o dynamice niemieckiego handlu zagranicznego Carsten Brzeski z ING powiedział, że gaszą one nadzieję na większy wzrost gospodarczy Niemiec w czwartym kwartale niż prognozował to urząd statystyczny. Ten ostatni w styczniu informował, że spodziewa się 0,25 proc. wzrostu PKB Niemiec w czwartym kwartale i 0,4 proc. w całym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nieoczekiwany spadek niemieckiego eksportu