Czytasz dzięki

Niepokojący sygnał dla gospodarki

opublikowano: 13-05-2019, 22:00

Indeks surowców przemysłowych, silnie skorelowany z kondycją gospodarki, spadł do poziomu najniższego od 2016 r., zwracają uwagę analitycy Leuthold Group.

Wskaźnik, obliczany przez Commodity Research Bureau (CRB), uwzględnia ceny miedzi, złomu ołowianego, skór zwierzęcych, gumy, łoju i cyny i według ekspertów Leuthold Group lepiej odzwierciedla tendencje w gospodarce niż szersze miary. Analitycy podkreślają, że indeks zaczął spadać na długo, zanim doszło do wybuchu wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Wczoraj na Twitterze prezydent Donald Trump po raz kolejny przekonywał do sensowności pomysłu nakładania ceł na produkty importowane z Chin i namawiał konsumentów do kupowania w krajach, które cłami nie są obłożone, lub — co uznał za najlepszą decyzję — w Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem, jeśli Chiny nie zmienią swojego stanowiska i nie przestaną dotować produkcji eksportowej, wkrótce nikt nie będzie tam chciał prowadzić interesów. Przypomniał też, że niespodziewanie wysoka dynamika amerykańskiego PKB (3,2 proc. w pierwszym kwartale) to w znacznym stopniu konsekwencja nałożenia ceł na Chiny. „Niektórzy tego wciąż nie rozumieją” — napisał Donald Trump.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu