Niespodziewana kara dla GetBacku

opublikowano: 28-11-2018, 07:38

Prezes UOKiK dość niespodziewanie nałożył 5 mln zł kary na GetBacku za nieuczciwe praktyki, naruszające zbiorowe interesy konsumentów.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter.

UOKiK
Zobacz więcej

UOKiK Fot: Krystian Maj/FORUM

Jakby mało było problemów z obligatariuszami i akcjonariuszami, to jeszcze okazało się, że spółka działała na szkodę tych, na których miała zarabiać - czyli zadłużonych.

UOKiK ustalił, że GetBack nie przekazywał konsumentów w korespondencji pełnych informacji niezbędnych do szczegółowej identyfikacji zobowiązania pieniężnego. Doliczał do dochodzonej kwoty zadłużenia koszty postępowania sądowego w przypadku, kiedy spraw nie kierowano na drogę sądową. Nie informował również  m.in. o możliwości wniesienia reklamacji i warunkach jej rozpatrzenia. 

Naruszeń było więcej, a GetBack posługiwał się na stronach internetowych nazwami  "Biuro Rzecznika Praw Dłużnika" lub "Rzecznik Praw Dłużnika" na oznaczenie własnej jednostki organizacyjnej oraz sugerował, że jest to niezależna od emitenta instytucja o charakterze publicznym świadcząca pomoc dłużnikom, co wprowadzało lub może wprowadzać przeciętnego konsumenta w błąd, co do niezależności i bezstronności tej jednostki.

Stwierdzono również stosowanie wobec konsumentów w stosunku do których spółka prowadziła czynności windykacyjne niedozwolonego nacisku, celem przymuszenia konsumentów do zapłaty długu, poprzez wielokrotne wykonywanie połączeń telefonicznych i wysyłanie wielu wiadomości SMS w ciągu jednego dnia lub dniach bezpośrednio po sobie następujących.

Co więcej, windykatorzy dzwonili do członków rodzin lub sąsiadów dłużnika, albo odwiedzali ich osobiście. 

GetBack zamierza odwołać się od decyzji UOKiK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy