Niespodziewane odejście Grada

Zygmunt Solorz-Żak cenił byłego ministra za to, że ten podbił kurs ZE PAK. Menedżer ma jednak nowe plany zawodowe.

Zagadkowo i nieoczekiwanie wygląda odejście Aleksandra Grada z Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK). Zagadkowo, bo giełdowy komunikat mówi o rezygnacji prezesa „w związku z nowymi planami zawodowymi”. Nieoczekiwanie, bo Aleksander Grad przyszedł do spółki ledwie w lutym. Obejmował energetyczną spółkę na zakręcie i z zakrętu jej nie wyprowadził, choć wszedł na dobrą drogę. Z byłym ministrem skarbu nie udało nam się skontaktować.

Aleksander Grad to były prominentny polityk PO, a 
ostatnio wiceprezes Tauronu. Kto będzie jego następcą?
Zobacz więcej

KTO PRZEJMIE SCHEDĘ:

Aleksander Grad to były prominentny polityk PO, a ostatnio wiceprezes Tauronu. Kto będzie jego następcą? Marek Wiśniewski

— PAK nadal ma do podjęcia ważne decyzje inwestycyjne, np. dotyczące budowy bloku w Koninie. Widoczne jest też ryzyko związane ze zniżką cen zielonych certyfikatów, które PAK dostaje za produkcję energii z biomasy. Pozytywnie jednak oceniam dotychczasowe działania oszczędnościowe PAK, głównie w obszarze zatrudnienia — zauważa Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK. Odejście wygląda na nieoczekiwane również z powodu wzrostukursu, który towarzyszył krótkiej pracy Aleksandra Grada. „Rada nadzorcza podziękowała za pracę, która zaowocowała znaczącym wzrostem wartości spółki” — głosi komunikat. Na to samo uwagę zwrócił w rozmowie z „PB” Zygmunt Solorz-Żak, jeden z najbogatszych Polaków i główny akcjonariusz ZE PAK.

— Jestem zadowolony z pracy Aleksandra Grada. Za jego rządów notowania PAK wzrosłyo 30-50 proc. [z ok. 7 zł do ok. 13 zł — red.]. To są zasługi — mówił Zygmunt Solorz-Żak. I wreszcie — prezes odchodzi na dwa tygodnie przed terminem podpisania ważnego aneksu do umowy z bankami. Mają się zgodzić na to opóźnienie inwestycji modernizacyjnych PAK.

— Z bankami i tak rozmawiał Adam Kłapszta, wiceprezes ds. finansowych, który teraz pełni obowiązki prezesa — łagodzi to osoba ze spółki. Kto zastąpi byłego ministra skarbu?

— Nie mamy jeszcze kandydata — stwierdza Zygmunt Solorz-Żak. Następca Aleksandra Grada na pewno nie będzie miał łatwo.

— Można się jednak zastanawiać nad przyszłością sektora węgla brunatnego, który — konkurując z sektorem węgla kamiennego — niekoniecznie będzie się cieszył preferencjami — uważa Paweł Puchalski. ZE PAK produkuje energię w elektrowniach w Pątnowie, Adamowie i w Koninie, pokrywając 7 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd. W pierwszym kwartale osiągnął 680 mln zł przychodów (spadek o 10 proc.) i 175 mln zł zysku EBITDA (wzrost o 35 proc.).

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu