Niespodziewany wzrost sprzedaży detalicznej w Niemczech

opublikowano: 05-01-2021, 12:45

Wbrew prognozom ekonomistów, sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie w Niemczech, donosi Reuters.

Federalny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie o 1,9 proc. w ujęciu miesięcznym. Prognozował, że w całym 2020 roku wzrosła o ok. 4 proc., czyli mocniej niż w 2019 roku kiedy poprawiła się o 3,2 proc.

Reuters przypomina, że ekonomiści oczekiwali spadku sprzedaży detalicznej w Niemczech w listopadzie w związku z wprowadzonymi przez władze ograniczeniami z powodu nasilenia pandemii. Okazało się jednak, że konsumenci zwiększyli zakupy przez Internet. Wzrosła także wyraźnie sprzedaż artykułów budowlano-montażowych.

Lepsze niż oczekiwano dane o sprzedaży detalicznej to kolejna we wtorek dobra informacja o niemieckiej gospodarce. Wcześniej Federalny Urząd Pracy poinformował o spadku bezrobocia w grudniu. Ekonomiści oczekiwali wzrostu.

- Widoczna odporność gospodarki Niemiec pod koniec 2020 roku to dobra zapowiedź dla nowego roku – powiedział Holger Schmieding, główny ekonomista Berenberg. – Pomimo prawdopodobnego pogorszenia na początku tego roku oczekujemy mocnego odbicia nie później niż w kwietniu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane