Nietypowa dotacja i usługa

Tomasz Marzec
opublikowano: 04-04-2005, 00:00

Efekt zmagań kancelarii prawnej Meritum z programem Phare dowodzi, że dotację unijną można uzyskać nie tylko na zakup maszyn do produkcji.

Kancelaria Podatkowa Meritum z Opola chce być pierwszą tego typu instytucją w regionie oferującą dostęp do dokumentów finansowych drogą elektroniczną. Przygotowania do tego przedsięwzięcia sfinansowane zostały z funduszu Phare 2001.

Nie tylko na maszyny

Pomysł na uruchomienie serwisu internetowego pojawił się już cztery lata temu. O unijne pieniądze firma Ewy Marczak-Szpytkowskiej i Wojciecha Rudego zaczęła się jednak starać w 2003 r., a uzyskała je w połowie 2004. To jeszcze nie była dotacja na realizację pomysłu, a jedynie na sprawdzenie, czy ma on szansę powodzenia.

— Uzyskanie dotacji okazało się stosunkowo łatwe, a jej kwota jest dla nas znacząca — podsumowują właściciele firmy.

Kancelaria Meritum skorzystała z unijnego Programu Rozwoju Przedsiębiorstw Internetowych. Dotacja została przeznaczona na doradztwo dla projektu związanego z usługami elektronicznymi.

— W praktyce oznacza to, że Unia sfinansowała nam analizę rynku — tłumaczy Wojciech Rudy.

Wynajęta przez Meritum firma konsultingowa przygotowała biznesplan, zbadała rynkowe zapotrzebowanie na usługi internetowe i sprawdziła, czy któraś kancelaria podatkowa już ma je w ofercie.

— Jak na nasze możliwości opracowanie takiej analizy było kosztownym przedsięwzięciem. Z Phare udało się jednak uzyskać aż 60 proc. wartości całej inwestycji i to naprawdę ułatwiło zadanie — mówi Wojciech Rudy.

Firmie konsultingowej trzeba było zapłacić ponad 30 tys. zł, dotacja wyniosła zaś blisko 18 tys.

Pionierska usługa

— Nasza dotacja jest bardzo nietypowa. Wszyscy przyzwyczaili się, że pieniądze można dostać na zakup maszyn i urządzeń, a my otrzymaliśmy je na usługi doradcze — mówią właściciele Meritum.

Z analizy przygotowanej przez firmę konsultingową wynika, że dotąd żadna kancelaria podatkowa na Opolszczyźnie nie oferowała dostępu do danych drogą elektroniczną. Wojciech Rudy wyjaśnia, że jeżeli jego firmie uda się uruchomić serwis internetowy, każdy klient będzie miał możliwość sprawdzenia swoich dokumentów, siedząc przed komputerem. Zapewni to stały dostęp do informacji o należnych podatkach, wynikach finansowych i danych księgowych.

— Może nie przysporzy nam to od razu nowych klientów, ale podniesie standard obsługi dotychczasowych — tłumaczy Wojciech Rudy.

Obecnie firma przygotowuje przedsięwzięcie od strony technicznej. Właściciele nie ukrywają też, że na realizację poczekają, aż znajdą kolejny program unijny, który pozwoli ją sfinansować.

— Dostaliśmy pieniądze, żeby sprawdzić, czy warto się tym zająć, teraz poszukamy dotacji na realizację pomysłu — wyjaśnia Wojciech Rudy.

Pierwsze doświadczenia z Phare zachęciły właścicieli Meritum do korzystania z unijnych pieniędzy. Ich zdaniem, jeżeli rozsądnie wybierze się firmę pomagającą w uzyskaniu dotacji, to jej zdobycie nie nastręcza większych problemów.

— Najważniejsze to dokładnie czytać wszystkie dokumenty i pilnować najdrobniejszych szczegółów — radzi Wojciech Rudy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Marzec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Nietypowa dotacja i usługa