Nieudana próba odbicia na Wall Street

opublikowano: 24-10-2012, 22:08

Środowa sesja na amerykańskich giełdach miała przynieść reagowanie ostatnich spadków. Po bolesnej wtorkowej przecenie, najmocniejszej od czerwca rynek nieco ochłonął i zebrał się do odrabiania strat. Niestety tylko do czasu.

Bykom na niezbyt długo wystarczyło zapału i potencjału, a zachowanie rynku w środę nie napawa specjalnym optymizmem.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W środę wsparciem dla kupujących, oprócz kuszącej „taniości” części walorów były m.in. dane makro. Wskaźnik PMI dla przemysłu (choć jak na razie o dosyć krótkiej historii) tylko nieznacznie odbiegł od oczekiwań analityków. Za to lepsza od ich prognoz okazała się liczba sprzedanych nowych domów. We wrześniu wspięła się ona do najwyższego poziomu od ponad dwóch lat. Daje to nadzieję na wygaśnięcie kryzysu w tym segmencie rynku.

Wieczorna prezentacja zapisów z wrześniowego posiedzenia FOMC i komunikat w sprawie stóp procentowych podkopała jednak morale inwestorów, gdyż nie było w nich nic pozytywnie zaskakującego. Komitet potwierdził swoje cele i zadeklarował utrzymanie dotychczasowej polityki.

W efekcie załamania nastrojów na finiszu środowej sesji indeks DJ IA spadał o 0,19 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował o 0,31 proc. zaś Nasdaq tracił 0,29 proc.

Jak dotychczas obawy związane z wynikami kwartalnymi spółek (poziomem zysków) zepchnęły indeks S&P500 w dół o ponad  3,5 proc. z tegorocznego szczytu odnotowanego 14 września. Tylko w październiku strata wskaźnika to około 1,9 proc. Mimo ostatniej korekty indeks nadal jest jednak w tym roku na około 13-proc. plusie.

Jedną z najmocniejszych składowych prestiżowego indeksu Dow Jones IA skupiającego 30 największych amerykańskich blue chipów były w środę walory Boeinga. Kurs największego na świecie producenta samolotów  dyskontował przez długi czas informacje o kolejnych zamówieniach, a  także i dane o zysku kwartalnym, który przebił oczekiwania. Niestety, i te papiery dopadła ostatecznie przecena.

Udany dzień mieli akcjonariusze Dow Chemical. Również w tym przypadku pozytywnie odniesiono się do rezultatów ubiegłego kwartału oraz zapowiedzi redukcji 5 proc. (2400 miejsc pracy) dotychczasowych etatów. Połowa tej liczby dotyczy Stanów Zjednoczonych.

Popyt ujawnił się na papierach US Airways Group. Kurs rósł momentami o ponad 4 proc. Przewoźnik, który chce połączyć się z American Airlines, poinformował,  że zysk za trzeci kwartał zwiększył się ponad dwukrotnie, na co wpływ miał wzrost liczby pasażerów i spadek cen paliwa lotniczego.

Jedną z największych gwiazd środowej sesji były papiery Facebooka. Zadowalające wyniki kwartalne największego portalu społecznościowego, uspokajające nieco obawy o przychody z reklam zaowocowały ponad 20-proc. wzrostem notowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy