Czytasz dzięki

Nieudany debiut Sovcomflotu na giełdzie w Moskwie

opublikowano: 07-10-2020, 12:44

Kurs akcji największego rosyjskiego armatora spadł w debiucie na giełdzie w Moskwie poniżej ceny z IPO, donosi Reuters.

Pierwotna oferta publiczna (IPO) Sovcomflotu była pierwszą od 7 lat państwowej rosyjskiej spółki. W jej wyniku państwo zredukowało swój udział w kapitale do 82,8 proc. pozyskując ze sprzedaży nowych akcji ok. 550 mln USD. Widełki cenowe w ofercie ustalono na 105-117 rubli. Cenę sprzedaży ustalono 105 rubli (1,34 USD), co wyceniało armatora na ok. 3,2 mld USD. W debiucie na giełdzie w Moskwie cena akcji spółki spadła do 98 rubli. Analitycy tłumaczą to m.in. sprzedażą akcji w IPO po cenie równej dolnej granicy widełek cenowych.

Reuters przypomina, że Sovcomflot ma kluczowe znaczenie dla realizacji planów Rosji zmniejszenia zależności od zachodnich szlaków eksportowych. Armator dysponuje 146 statkami, w tym lodołamaczami. Koncentruje się na przewozie ropy i LNG z rosyjskiej Arktyki do Europy i Azji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane