Nieudany finisz na Wall Street

Amerykańskie giełdy zakończyły wtorkową sesję w czerwonych odcieniach, chociaż niemal do samego końca przewaga leżała po stronie obozu byków.

Do nabywania akcji zachęcały inwestorów informacje o kolejnych fuzjach i przejęciach oraz spekulacje, że w związku ze słabymi danymi makro może zostać opóźniona podwyżka stóp procentowych. 

Niestety końcówka dnia dała pstryczka w nos wszystkim spodziewającym się kontynuacji wzrostowego trendu. Na szczęście przecena była niemal symboliczna. Na finiszu sesji indeks DJ IA zniżkował o 0,03 proc. Wskaźnik S&P500 tracił 0,21 proc. zaś technologiczny Nasdaq spadał o 0,14 proc. 

Znów znaleźliśmy się w paradoksalnej sytuacji, kiedy to złe dane z gospodarki (chodzi o ubiegłotygodniowe odczyty z rynku pracy, o sprzedaży detalicznej i zamówieniach na dobra trwałe) są dobre dla rynku akcji, gdyż oddalają perspektywę zaostrzenia polityki monetarnej. 

Spośród 10 głównych grup branżowych wchodzących w skład indeksu S&P500 osiem notowało we wtorek wzrosty wartości. Największą popularnością cieszyły się papiery przedstawiciela sektora opieki zdrowotnej i energetycznego. Temu ostatniemu pomogła zwyżka na rynku ropy, gdzie ceny surowca osiągnęły najwyższy poziom w tym roku.

Wiadomością dnia okazała się zgoda władz spółki FedEx, jednej z dwóch największych na świecie firm kuriersko-logistycznych na przejęcie nieco mniejszego rywala TNT Express w ramach transakcji wycenianej na 4,8 mld USD. 

Ponad 4 proc. zyskiwały na wartości udziały spółki Informatica. Aprecjacja kursu to zasługa doniesień, że spółka zostanie przejęta przez firmę private equity Permira oraz Canada Pension Plan Investment Board za około 5,3 mld USD.

Powodów do zadowolenia nie mieli natomiast posiadacze akcji koncernu General Motors. To wynik informacji, że kanadyjski rząd sprzedaje resztówkę walorów producenta samochodów, która warta jest „bagatela” 2,7 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Nieudany finisz na Wall Street