Nieudany strat tygodnia na Wall Street

opublikowano: 15-06-2015, 22:08

Amerykańskie giełdy zaczęły nowy tydzień od mocnej przeceny, negatywnie reagując na upadek weekendowych negocjacji Grecji z jej wierzycielami. Podaż dodatkowo wspierana była rozczarowującymi danymi z gospodarki. Początkowo przewaga sprzedających była tak duża, że indeks blue chipów zniżkował nawet o ponad 200 punktów.

Stopniowo nastroje ulegały poprawie, w efekcie czego wskaźniki sukcesywnie niwelowały straty, ale na finiszu pozostawały jednak w czerwonych odcieniach. Indeks DJ IA tracił na zamknięciu 0,60 proc. wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 0,46 proc. zaś Nasdaq spadał o 0,42 proc. 

Bloomberg

Niemiło zaskoczył odczyt dotyczący produkcji przemysłowej. W maju nieoczekiwanie spadła ona o 0,2 proc. w stosunku do kwietnia, podczas gdy analitycy oczekiwali zwyżki rzędu 0,3 proc. Spadło także wykorzystanie mocy produkcyjnych, które znalazło się poniżej średniej z lat 1974-2014.

Rozczarował także indeks New York Empire State, który spadł w czerwcu do 1,98 pkt przy oczekiwanym wzroście do 5,2 pkt z 3,09 w maju.

Jednym z niewielu pozytywów była prezentacja wskaźnika koniunktury na rynku nieruchomości NAHB, który podskoczył do 59 pkt z 54 w maju i konsensusie oczekiwań rzędu 56 pkt. 

Najmocniej od dwóch miesięcy spadał kurs akcji United Technologies. Przecenę wywołał komunikat spółki, że rozważa ona wydzielenie lub sprzedaż biznesu Sikorsky Aircraft, zajmującego się produkcją znanych helikopterów. Decyzja ma zapaść do końca III kwartału. 

Spośród głównych grup branżowych wchodzących w skład indeksu S&P500 najsilniej na wartości traciły udziały spółek technologicznych na czele z Micron Technology, któremu zaszkodziło obniżenie do „sprzedaj” rekomendacji przez bank Morgan Stanley.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane