NIEWIELE BANKÓW DZIELI SIĘ ZYSKAMI

Sergiej Greczuszkin
opublikowano: 08-06-1999, 00:00

NIEWIELE BANKÓW DZIELI SIĘ ZYSKAMI

Zamiast wypłacać dywidendę bankowcy wolą przeznaczać pieniądze na rozwój

LIDERZY: LG Petro Bank, kierowany przez Dong-Chang Parka, od lat był rekordzistą pod względem szczodrości wobec swoich akcjonariuszy. Każdego roku bank przeznaczał na wypłatę dywidendy około połowy zysku netto. fot. ARC

Akcjonariusze nie wszystkich banków notowanych na warszawskim parkiecie mogą liczyć na wypłatę dywidendy za ubiegły rok. Banki, które nie podzielą się zyskiem, decyzję tę tłumaczą głównie koniecznymi i kosztownymi inwestycjami we własny rozwój.

W wielu wypadkach wysokość dywidendy, jaką banki z GPW decydują się wypłacić w 1999 r., jest taka sama jak rok wcześniej albo jej procentowy wzrost jest niższy niż ubiegłoroczna inflacja.

— Banki w Polsce przeznaczają na dywidendę sporą część zysku, ale i tak są to znacznie mniejsze kwoty niż na Zachodzie. Niska dywidenda jest spowodowana brakiem kapitału i potrzebą większych kwot na rozwój banków — uważa Hanna Kędziora z BRE Brokers.

Handlowy i BPH skąpią

W tym roku rekordzistą pod względem podwyższenia wypłacanej dywidendy zostanie prawdopodobnie poznański Wielkopolski Bank Kredytowy — bonus wypłacany akcjonariuszom podwyższony został o 47 proc. w porównaniu z 1998 r., dając 53 gr na jedną akcję.

Jednym z rekordzistów pod względem kwoty przeznaczonej dla akcjonariuszy jest BRE Bank.

— Wypłacamy dywidendę już trzeci rok z rzędu w wysokości 3 zł na jedną akcję — mówi Alicja Kos, rzecznik BRE Banku.

— Wypłacenie dywidendy jest jednym z naszych strategicznych założeń, akcjonariuszom płacimy mniej więcej jedną czwartą zysku — informuje z kolei Wojciech Kaczorowski, rzecznik BIG BG.

Jednak mimo zachęcająco sporej części zysku przeznaczonej na dywidendę, jej wysokość w tym roku wyniosła 8 gr. wzrastając o 1 gr w stosunku do roku poprzedniego (14 proc.).

Hamowanie odpływu

Gdyński Bank Komunalny wypłaca dywidendę od 1994 roku.

— Początkowo wynosiła ona 1 zł na walor, ale dwa lata temu obniżyliśmy ją do 50 gr, żeby zahamować odpływ kapitału — tłumaczy Ewa Brończyk z gdyńskiej instytucji.

Bank Ochrony Środowiska planuje wypłacenie dywidendy, ale jej wartość na razie zatrzymano na ubiegłorocznym poziomie, mimo że zysk przedsiębiorstwa wzrósł prawie o połowę.

— Potrzebujemy funduszy m.in. na akcję kredytową — informuje Jan Wielgus, rzecznik BOŚ.

17 czerwca odbędzie się WZA PPA Banku.

— Nie zamierzamy wypłacać dywidendy. Potrzebujemy pieniędzy na rozwój, zaś satysfakcja akcjonariuszy powinna wynikać ze wzrostu akcji spółki, której są współwłaścicielami — mówi Marek Kulczycki, szef PPA Banku.

— My podnosimy właśnie fundusze własne i dlatego nie wypłacimy dywidendy — tłumaczy Monika Zielińska z Amerbanku.

Dowartościowani

Kredyt Bank również nie dał akcjonariuszom ani grosza. Wynagrodził z kolei ponad 100 osób z kierownictwa — podnosząc kapitał akcyjny poprzez emisję akcji serii S1 o wartości nominalnej 5 zł z wyłączeniem prawa poboru. Wartość nowej emisji wyniesie od 977 tys. zł do 7,3 mln zł. W ten sposób władze banku zamierzają zmotywować się do pracy.

Absolutnym rekordzistą w kwestii wynagradzania akcjonariuszy jest LG Petro Bank. W poprzednich latach wysokość kwoty przeznaczonej na dywidendę oscylowała wokół 50 proc. zysku spółki. Bank jednak zdecydowanie odmawia komentarzy o swojej nietypowej na polskim rynku papierów wartościowych hojności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sergiej Greczuszkin

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NIEWIELE BANKÓW DZIELI SIĘ ZYSKAMI