Niewiele zmian w ofertach dla firm

JACEK KASPERCZYK, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl
opublikowano: 16-07-2014, 00:00

OKIEM EKSPERTA

Drugi kwartał 2014 r., podobnie jak pierwszy, nie przyniósł dużych zmian w produktach bankowych dedykowanych podmiotom gospodarczym, których roczne obroty zamykają się w kwocie 5 mln zł. Rachunki firmowe nadal oferowane są przeważnie za darmo. Z 22 banków, które uczestniczą w naszym zestawieniu, 17 ma w swojej ofercie darmowy rachunek firmowy, często jednak po spełnieniu pewnych warunków.

Jeśli chodzi o produkty kredytowe, widać, że są one „pod wpływem” niskich stóp procentowych obowiązujących w naszym kraju (stopa referencyjna NBP jest obecnie najniższa w historii polskiego rynku finansowego). Aktualne oprocentowanie limitu w koncie firmowym przyjmuje wartość z przedziału od 4,61 proc. do 13,87 proc., a kredytu inwestycyjnegood 4,18 proc. do ponad 7,70 proc. Należy jednak zaznaczyć, że wartość tego parametru w dużej mierze podlega indywidualnym negocjacjom pomiędzy bankiem a danym podmiotem gospodarczym.

Poziom prowizji pobieranych za udzielanie kredytów firmowych wahał się od 0,25 proc. do nawet 5 proc.

W drugim kwartale dwa banki zrezygnowały z jej pobierania. Taka promocja miała miejsce w ING Banku Śląskim oraz Raiffeisen Polbanku.

Średnia rynkowa oprocentowania krótkoterminowych depozytów firmowych w II kwartale br. oscylowała w granicach 1,60 proc., a kont oszczędnościowych 1,95 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK KASPERCZYK, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu