Niewielka świadomość ekologiczna Polaków

opublikowano: 04-10-2018, 22:00

Płonące składowiska odpadów i wysokie stężenie smogu wskazują na luki w polskim systemie ochrony środowiska.

Gospodarowanie odpadami i miks energetyczny, w którym coraz mniejszy, lecz nadal wiodący udział ma węgiel, to największe środowiskowe słabości Polski. O tych problemach robi się szczególnie głośno przed zbliżającym się międzynarodowym szczytem klimatycznym COP24, który odbędzie się 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. To właśnie na Śląsku zostaną wyznaczone kierunki realizacji nowej światowej umowy klimatycznej, która zacznie obowiązywać w 2020 r.

Od 1989 r. zmniejszyliśmy emisję CO 2 w Polsce o 30 proc., więc wykonaliśmy już ogromną pracę, ale wiele jeszcze przed nami — uważa Julia Patorska, lider zespołu ds. analiz ekonomicznych Deloitte.
Zobacz więcej

ZADANIE:

Od 1989 r. zmniejszyliśmy emisję CO 2 w Polsce o 30 proc., więc wykonaliśmy już ogromną pracę, ale wiele jeszcze przed nami — uważa Julia Patorska, lider zespołu ds. analiz ekonomicznych Deloitte. Fot. ARC

Choć Polska próbuje gonić kraje zachodnie w ekologii, wciąż jednak ma wiele do nadrobienia. Tymczasem Komisja Europejska wyznacza nam coraz bardziej ambitne cele. Na początku 2018 r. Bruksela przedstawiła nowy scenariusz miksu energetycznego Polski — czyli struktury źródeł pozyskania energii — na rok 2030. Zakłada on ograniczanie wykorzystania węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z tym scenariuszem KE oczekuje od Polski obniżenia emisji gazów cieplarnianych z obecnych około 770 kg CO 2/MWh do 400-450 kg CO 2/MWh w 2030 r. Zdecydowane działania Komisji Europejskiej i zaplanowany szczyt klimatyczny sprawiają, że temat zanieczyszczeń środowiska i zmian klimatu wraca ze zdwojoną siłą.

— Chcemy być aktywnym uczestnikiem debaty i zmian. Co ważne, dyskusja podczas szczytu COP24 będzie służyła podnoszeniu świadomości ekologicznej. Deloitte stara się propagować wiedzę o zagrożeniach i możliwościach działania w tej dziedzinie — mówi Julia Patorska, lider zespołu ds. analiz ekonomicznych Deloitte.

Firma współpracuje już z Ministerstwem Środowiska przy tworzeniu planów adaptacji polskich miast do zmian klimatu. Prowadzi także badania dotyczące kosztów ryzyk klimatycznych i katastroficznych. Wkrótce będzie gotowa analiza Deloitte na temat gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce, zakładającej ponowne wykorzystywanie zużytych produktów. Globalne zaangażowanie w problem — w tym także biznesu — to konieczność. Inaczej zagrożenia środowiska mogą wymknąć się spod kontroli.

Zdaniem ekspertów, kwestie związane z klimatem powinny być m.in. częścią porozumień handlowych i pomocy rozwojowej.

Choć świadomość ekologiczna Polaków stale rośnie, w niektórych dziedzinach nadal widać poważne luki. W Polsce ostatnie dwa lata to intensywna dyskusja i kampanie medialne o smogu. Liczne pożary składowisk i magazynów odpadów podczas minionego lata ujawniły z kolei problemy z gospodarowaniem odpadami.

Brak wystarczającej troski o środowisko sprawił, że w lipcu 2018 r. Polska znów znalazła się na celowniku Komisji Europejskiej. Instytucja wytknęła nam zbyt słabą ochronę lasów, wezwała do stosowania prawa dotyczącego recyklingu złomowanych pojazdów i ponagliła do wdrożenia infrastruktury dla paliw alternatywnych, która miała rozszerzać sieć pojazdów elektrycznych.

Eksperci Deloitte zauważają, że — goszcząc konferencję klimatyczną — Polska ma doskonałą okazję do podniesienia świadomości ekologicznej obywateli, ale też do wzmocnienia działań rządu, biznesu i społeczeństwa.

— Warto, by z konferencji poszedł w świat jasny sygnał, że Polska ma na koncie także posunięcia, które obniżają wpływ działalności człowieka i biznesu na klimat. Od 1989 r. zmniejszyliśmy emisję CO 2 o 30 proc., więc wykonaliśmy już ogromną pracę, ale wiele jeszcze przed nami — uważa Julia Patorska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy