Niewielkie wzrosty na Wall Street

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 26-05-2006, 17:08

Piątkowe notowania na Wall Street rozpoczęły się od niewielkich wzrostów. Po pierwszej godzinie notowań główne amerykańskie indeksy zyskują 0,1-0,2 proc.

Piątkowe notowania na Wall Street rozpoczęły się od niewielkich wzrostów. Po pierwszej godzinie notowań główne amerykańskie indeksy zyskują 0,1-0,2 proc.

Niewielki optymizm zagościł na parkietach Wall Street po publikacji piątkowych danych makro. z których wynika, że presja inflacyjna w USA znajduje się pod kontrolą.

Departament Handlu podał przed rozpoczęciem notowań, że po wyłączeniu cen żywności i nośników energii indeks cen PCE, który skutecznie odzwierciedla presję cenową w amerykańskiej gospodarce, wzrósł w kwietniu o 0,2 proc. Departament Handlu podał też, że w ubiegłym miesiącu wydatki osobiste Amerykanów wzrosły o 0,6 proc., a ich dochody zwiększyły się o 0,5 proc. Analitycy prognozowali, że wydatki wzrosną o 0,6 procent, a dochody o 0,7 procent.

Analitycy uważają, że najnowsze dane osłabiają presję inflacyjną i mogą skłonić Fed do złagodzenia polityki monetarnej.

Bliskie oczekiwań były nastroje amerykańskich konsumentów. Indeks Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje konsumentów spadł w maju do 79,1 punktu z 87,4 punktu w kwietniu. Analitycy prognozowali, że indeks spadnie do 79,0 punktu.

Rynek skupił uwagę na spółkach stalowych. Europejski Arcelor ogłosił w piatek zamiar przejęcia rosyjskiego Severstalu za 16.6 mld dolarów. To zablokuje ofertę przejęcia Arcelora, którą w minionym tygodniu zgłosił Mittal Steel. Na ofertę hinduskiego miliardera niechętnie patrzyły rządy krajów, w których działa Arcelor, na czele z Francją.

Rynek pozytywnie ocenił plany współpracy Della i Google. Amerykańska firma Dell, największy w świecie producent komputerów osobistych, będzie fabrycznie instalować w swych wyrobach zestaw oprogramowania firmy Google, najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane