Niewielkie zmiany indeksów na GPW

  • PAP
opublikowano: 10-07-2020, 18:00

WIG20 oraz WIG odrobiły początkowe spadki i zakończyły dzień na niewielkich plusach. Lekko pod kreską pozostały indeksy małych i średnich spółek, przez co sWIG80 zakończył serię siedmiu wzrostowych sesji z rzędu.

"Za nami kolejna piątkowa sesja na GPW, która niewiele wnosi do całego obrazu rynku. WIG20 co prawda od początku notowań rósł po ujemnym otwarciu, ale nadal w szerszym ujęciu pozostaje w miejscu. Podobnie jest w USA, gdzie indeksy pozostają w konsolidacji, a inwestorzy czekają na sezon wyników. Co ciekawe, na początku tamtejszych notowań pierwszy raz od pewnego czasu to Nasdaq spadał, a S&P 500 rósł, przy czym zmiany te były zbyt małe, żeby wyciągać jakieś wnioski" - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Szymon Nowak.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,31 proc., osiągając poziom 1.797,27 pkt., WIG zwyżkował o 0,18 proc. do 50,933,53 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,11 proc. do 3.596,76 pkt. Z kolei sWIG80 zakończył serię siedmiu wzrostowych sesji z rzędu i spadł o 0,3 proc. do 14.041,83 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 775 mln zł, z czego 564 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął piątkowe notowania około 20 pkt. poniżej kreski, jednak w ciągu dnia stopniowo odrabiał straty, by na koniec sesji wyjść na plus.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX szedł w górę o 1,1 proc., a S&P 500 zyskiwał około 0,3 proc.

Na minusie dzień zakończyło 9 z 15 indeksów sektorowych na GPW. Najmocniej spadł WIG-Leki - o 6,2 proc. i podobnie jak sWIG80 przerwał tym samym trwającą siedem sesji serię wzrostów.

Choć przez większą część dnia w WIG20 przeważały spadki, to na koniec sesji w górę poszły notowania 12 spółek. Najmocniej zyskał kurs Dino - o 2,9 proc., a także Cyfrowego Polsatu i Tauronu - odpowiednio o 1,6 i 1,8 proc.

W dół o 1,5 proc. poszedł kurs CD Projektu.

Analityk BM BNP Paribas Szymon Nowak zwrócił uwagę na ponad 30-proc. spadek kursu notowanego w mWIG40 Mabionu. Obroty przekroczyły 14 mln zł. Spółka poinformowała, że prace związane z uzyskaniem danych niezbędnych do złożenia nowego wniosku o dopuszczenie do obrotu leku MabionCD20, w tym badanie pomostowe, zostaną ukończone przed lub na początku 2022 roku. Według Mabionu, zakładane działania wymagają nakładów netto na poziomie ok. 75-85 mln zł.

Wśród mniejszych spółek między 5 a 7 proc. straciły Medicalgorithmics i Lentex.

W górę poszły: Oponeo - o 9 proc., Biomed-Lublin - o 8 proc., Kruk - również o 8 proc., a także Ambra i Unimot - odpowiednio o 6,5 i o 5,7 proc.

Kruk podał, że wydał w drugim kwartale na zakup wierzytelności 23 mln zł, czyli o 82 proc. mniej niż rok wcześniej, a wartość spłat od dłużników spadła o 7 proc. do 417 mln zł. Ponadto Kruk podał, że w pierwszym półroczu każdy z rynków, na którym działa grupa, został dotknięty przez pandemię, co miało wpływ na osiągnięte wartości spłat. W ocenie analityk BM BNP Paribas to potwierdza, że sytuacja płynnościowa spółki jest dobra, a inwestorzy mają powody sądzić, że spółka przetrwa pandemię. Zwrócił także uwagę, że mniejsze zakupy wierzytelności rdr wynikają raczej z braku podaży portfeli.

Na szerokim rynku o ponad 40 proc., przy obrotach przekraczających 2 mln zł, wzrósł kurs Work Service. Spółka poinformowała o podpisaniu aneksu do umowy kredytowej, który wprowadza zmiany dotyczące m.in. zasady i zakresu spłaty wierzytelności.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane