Niewzruszalne fotele prezesów

opublikowano: 30-05-2012, 00:00

SĄDOWNICTWO

Ogarnięty ideą deregulacji minister Jarosław Gowin ostatnio stał się bohaterem zwiększonej liczby tekstów w „PB”, ba, miał nawet okładki. Trochę mniej uwagi poświęcaliśmy jego pomysłowi reorganizacji podstawy piramidy sprawiedliwości. Wbrew upowszechnianym bzdurom — ministrowi nie chodzi o żadną likwidację sądów rejonowych, lecz… foteli ich prezesów. Ponad sto placówek najmniejszych miałoby stać się oddziałami większych sąsiadów. Gmach ten sam, sale rozpraw te same, tylko tabliczka trochę inna.

Sieć sądowa nie ma nic wspólnego z władzami samorządowymi, ale rzecz jasna opiera się na podziale administracyjnym kraju. Trudno się zatem dziwić kontratakowi podjętemu przez starostów powiatów, które zostałyby prestiżowo zdegradowane. Tabliczka z podrzędnym napisem „oddział sądu” w stolicy powiatu byłaby dla nich nie do przeżycia. Szybko uruchomili więc polityków z własnych partii. Zgodny odpór oszczędnościowym planom ministra daje opozycja, koalicyjne PSL oraz terenowi posłowie PO.

Wczoraj kontratak powiatowego lobby przekroczył jednak pewną granicę. PSL ustami Jana Burego, szefa klubu, zarzuca ministrowi… niekonstytucyjność działań i żąda dla reorganizacji drogi ustawowej! A przecież ustawa z roku 2001 o ustroju sądów rozstrzyga w art. 20, że to minister, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa, w drodze rozporządzeń „tworzy i znosi sądy oraz ustala ich siedziby i obszary właściwości”. Na podstawie tej delegacji minister (SLD-owski Grzegorz Kurczuk) stworzył od 1 stycznia 2003 r. obecną sieć sądów. Jego następcy zmieniali to rozporządzenie już 25 razy, tyle było rozmaitych reorganizacji sieci. Według rozumowania PSL samo istnienie polskich sądów jest co do zasady bezprawne, zatem i wszystkie ich wyroki…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane