Niezmienne stanowiska

Tomasz Brzeziński
opublikowano: 18-10-2006, 00:00

Ministerstwo skarbu i Eureko nadal obstają przy swoim. Choć główni akcjonariusze PZU zaczęli rozmawiać, rozwiązania pata nie widać.

Wczoraj na wniosek holenderskiego Eureko doszło do spotkania dwóch głównych akcjonariuszy PZU, największej firmy ubezpieczeniowej w tej części Europy. Skarb państwa reprezentowali Wojciech Jasiński, minister skarbu, Paweł Szałamacha, jego pierwszy zastępca, oraz Agata Rowińska, zastępca dyrektora Departamentu Instytucji Finansowych Ministerstwa Skarbu Państwa i przewodniczącego rady nadzorczej PZU. Delegacja Holendrów również liczyła trzy osoby. W jej składzie znaleźli się Ernst Jansen, wiceprezes Eureko, zastępca przewodniczącego rady nadzorczej PZU, Michał Nastula, prezes Eureko Polska i członek rady PZU oraz tłumacz.

Spotkanie to efekt listu, który do ministra Jasińskiego skierowało w ubiegłym tygodniu Eureko. List to z kolei skutek ostatnich wydarzeń w PZU. Przypomnijmy: zarząd PZU (głosami członków rekomendowanych przez skarb państwa) odebrał nadzór nad pionem klienta masowego wiceprezesowi Piotrowi Kowalczewskiemu, a Joyce Deriga — nadzór nad IT (oboje reprezentują Eureko). Wcześniej rozwiązał kontrakt z Eurocross International Polska, spółką assistance z grupy Eureko. Od ponad dwóch miesięcy na tapecie znajduje się kwestia przekazywania Holendrom w formie specjalnych miesięcznych raportów skonsolidowanych danych finansowych grupy PZU. Punktów spornych więc nie brakuje, a ich liczba systematycznie rośnie.

Ale choć wczorajsze spotkanie w siedzibie ministerstwa trwało blisko dwie godziny, w wielu sprawach główni udziałowcy PZU nie osiągnęli porozumienia.

— W większości przypadków różniliśmy się w ocenie faktów z ministrem skarbu — mówi Michał Nastula.

— Przedstawione przez strony stanowiska wobec sytuacji PZU były w dużej mierze rozbieżne — potwierdza Paweł Szałamacha.

Nikłym pocieszeniem jest to, że zwaśnieni akcjonariusze ustalili, iż następne spotkanie jest możliwe. Jednak nie ustalono jego daty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy