Nijazow: Ukraina może stracić możliwość rozliczenia się barterem za gaz

(Marek Druś)
opublikowano: 12-10-2005, 21:13

Prezydent Turkmenistanu oświadczył, że Ukraina zalega ze znaczną częścią barteru za gaz dostarczony w pierwszym półroczu. Zagroził, że jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone do końca roku, Ukraina musi liczyć się z koniecznością zapłacenia za cały dostarczony gaz gotówką.

Prezydent Turkmenistanu oświadczył, że Ukraina zalega ze znaczną częścią barteru za gaz dostarczony w pierwszym półroczu. Zagroził, że jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone do końca roku, Ukraina musi liczyć się z koniecznością zapłacenia za cały dostarczony gaz gotówką.

Saparmurad Nijazow powiedział, że Ukraina zrealizowała dotychczas barter wartości zaledwie 8,7 mln USD. Tymczasem jej zadłużenie za I półrocze wynosi 484 mln USD.

Zgodnie z zawartym na początku roku kontraktem Ukraina otrzyma 36 mld metrów sześciennych gazu z Turkmenistanu w 2005 r. W pierwszym półroczu miała płacić barterem za połowę dostarczonego gazu rozliczając się po 58 USD za każdy 1,0 tys. metrów sześciennych. Za drugą połowę dostarczonego gazu miała płacić po 44 USD gotówką.

MD, Associated Press

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane