NIK doszukał się "dziur" w drogach

Mariusz Zielke
28-10-2003, 00:00

Zarządcy dróg w Polsce tolerują złą jakość robót drogowych, opóźnienia, a środki na inwestycje są wydawane niewłaściwie - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli po sprawdzeniu wykonania inwestycji za ponad 2 mld zł. NIK w sposób szczególny przyjrzała się pracom zrealizowanym przez centralę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), która wydała na inwestycje grubo ponad 1 mld zł. Kontrola wykazała nieprawidłowości na kwotę ponad 357 mln zł, z czego ponad 345 mln zł zostało — zdaniem NIK — wydatkowanych z naruszeniem prawa.

Przeprowadzone przez NIK oględziny ponad 300 inwestycji wykazały, że jakość robót drogowych była znacznie niższa, niż wynikałoby to z dokumentacji. Połowa sprawdzonych obiektów miała wady i usterki, w wielu przypadkach zarządcy uzyskiwali zbyt krótki okres gwarancji. Po kontroli NIK skierowała do prokuratur 11 zawiadomień o popełnieniu przestępstw. Podejrzanych jest 18 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NIK doszukał się "dziur" w drogach