NIK: korupcja w Halembie

MT
opublikowano: 17-10-2007, 00:00

Przetargi w kopalni Halemba wskazują na występowanie korupcji — uznali inspektorzy NIK. Sprawę zbada gliwicka prokuratura.

Przetargi w kopalni Halemba wskazują na występowanie korupcji — uznali inspektorzy NIK. Sprawę zbada gliwicka prokuratura.

Zaraz po tragedii w kopalni Halemba, w której 21 listopada 2006 r. zginęło 23 górników, prezydent Lech Kaczyński zobligował Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) do sprawdzenia, jak wyłaniano firmy do robót likwidacyjnych w kopalni. Wczoraj poznaliśmy druzgocący raport, który potwierdził informacje „PB”, że górników tego dnia wysłano po stare obudowy z lat 80., zmodernizowane kilka lat temu. Ich wartość księgowa to 11,2 mln zł, a nie — jak informowano opinię publiczną — 70 mln zł.

Według Edmunda Sroki, dyrektora katowickiej delegatury NIK, kontrola przetargów w Halembie wskazuje na występowanie zjawisk o charakterze korupcyjnym. Intratne zlecenie dostała firma Mard z Rudy Śląskiej. Jej właściciel ma zarzuty prokuratorskie, m.in. fałszowania dokumentów.

— Wyboru firmy Mard na wykonawcę likwidacji ściany dokonano bez należytej weryfikacji ofert — uważa Edmund Sroka.

W ocenie NIK, Kompania Węglowa (KW), do której należy Halemba, poniosła straty na współpracy z firmą Mard — zapłaciła więcej niż powinna.

— Dyrektor kopalni do czasu zakończenia kontroli nie podjął z firmą Mard rozmów dotyczących rozliczenia robót w Halembie — dodaje Tomasz Kaczyński z NIK.

Kazimierz Dąbrowa, szef Halemby, jest już emerytem.

Z raportu NIK wynika, że kierownictwo kopalni nieprawidłowo zaplanowało likwidację starych ścian, bo startujący w przetargu nie otrzymali informacji o zagrożeniach. Górnicy zginęli od wybuchu metanu i pyłu węglowego. NIK zaleciła KW wzmocnienie nadzoru nad bezpieczeństwem robót firm zewnętrznych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu