NIK: Restrukturyzacja finansowa PKP jest nieskuteczna

Polska Agencja Prasowa SA
08-12-2005, 11:09

Rozpoczęta w listopadzie 2000 r. restrukturyzacja PKP okazała się nieskuteczna, ponieważ nie zdołano osiągnąć zasadniczego celu, jakim było uzyskanie poprawy sytuacji finansowej nowo utworzonych spółek kolejowych - wynika z informacji Najwyższej Izby Kontroli.

Rozpoczęta w listopadzie 2000 r. restrukturyzacja PKP okazała się nieskuteczna, ponieważ nie zdołano osiągnąć zasadniczego celu, jakim było uzyskanie poprawy sytuacji finansowej nowo utworzonych spółek kolejowych - wynika z informacji Najwyższej Izby Kontroli.

Działania restrukturyzacyjne sprowadziły się głównie do zamiany zobowiązań krótkoterminowych na długoterminowe. W latach 2001-2003 zobowiązania spółek grupy PKP wzrosły z 10,4 mld zł do 18,1 mld zł.

Przedstawiciele NIK zaprezentowali w czwartek informację o wynikach kontroli funkcjonowania transportu drogowego i kolejowego w latach 1990-2004. Informacja ta powstała na podstawie 45 kontroli przeprowadzonych przez NIK w tych latach.

Jak zauważa NIK w swojej informacji, negatywny wpływ na sytuację finansową spółek grupy PKP miał fakt, że budżet państwa nie wywiązywał się z obowiązku finansowania infrastruktury kolejowej oraz krajowych przewozów pasażerskich.

Na przykład w latach 2001-2003 zgłoszone z tego tytułu przez PKP potrzeby na środki budżetowe w wysokości blisko 6,4 mld zł zostały zrealizowane w kwocie 2,6 mld zł, czyli w  ok. 40 proc.

Krytycznie NIK oceniła stan polskich linii kolejowych, które są w dużym stopniu wyeksploatowane. W efekcie tylko 5 proc. linii kolejowych jest dostosowanych do prędkości powyżej 120 km, a na 12 proc. nie wolno jechać szybciej niż 40 km/h.

NIK zauważa również, że w latach 1990 - 2004 zmieniły się proporcje udziałów transportu drogowego i kolejowego w przewozach. W tych latach przewozy samochodów wzrosły o 174 proc., a kolejowe zmniejszyły się o 37 proc. W rezultacie, udział transportu samochodowego w przewozach wzrósł z 32 proc. do prawie 68 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NIK: Restrukturyzacja finansowa PKP jest nieskuteczna