NIK – szpitale w fatalnym stanie

MAR
opublikowano: 01-02-2010, 14:36

Grzyb na ścianach, brak wentylacji, samowole budowlane - to niemal chleb powszedni w placówkach (sic!) ochrony zdrowia, w większości kontrolowanych przez samorządy.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła stan techniczny obiektów, w których funkcjonują samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Objęła ona 48 placówek, w tym 15 powołanych przez samorządy wojewódzkie, a 28 - przez powiaty.

W blisko 90 proc. skontrolowanych w ubiegłym roku placówek stan budynków stwarzał realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Autorzy raportu pokontrolnego ujawniają, że w blisko 88 proc. jednostek nie zapewniono odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pożarowego zwłaszcza w zakresie oznaczenia dróg ewakuacji. W 83 proc. placówek stwierdzono również istotne braki w urządzeniach przeciwpożarowych i gaśnicach.

Bezpieczeństwo higieniczno sanitarne w stopniu zadowalającym zapewniono w 44 placówkach. Najgorszą sytuację stwierdzono w SP ZOZ w Sanoku, Lipnie, Włocławku i Mińsku Mazowieckim.  W podkarpackim szpitalu na ścianach i sufitach oddziałów: neurologii, otolaryngologii i kardiologii, stwierdzono liczne zacieki i zagrzybienia. Natomiast w SP ZOZ w Lipnie uchybienia dotyczyły oddziałów: psychiatrycznego II, chirurgicznego, SOR, wewnętrznego oraz działu żywienia.

Zły stan techniczny obiektów to według NIK efekt braku wystarczających środków finansowych na utrzymanie obiektów w należytym stanie.


„Poniesione w latach 2006-2008 wydatki na remonty i modernizację obiektów budowlanych skontrolowanych SP ZOZ stanowiły zaledwie połowę potrzeb, określonych przez kierujących zakładami”- czytamy w podsumowaniu wyników kontroli NIK.

Z przeszło 457 mln zł, potrzebnych na modernizację i remonty, wydatkowano zaledwie 242 mln zł.    MAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane