NIK za utworzeniem bazy przewodników turystycznych

PAP
opublikowano: 24-02-2010, 08:58

Najwyższa Izba Kontroli opowiada się za  powstaniem centralnej bazy przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. To  wynik kontroli, jaką NIK przeprowadziła u marszałków sześciu województw, których miasta przygotowują się do Euro 2012.

Inspektorzy NIK sprawdzali, jak marszałkowie województw, na terenie których leżą miasta zgłoszone do organizacji w 2012 r. mistrzostw Europy w piłce nożnej, realizują swoje zadania zapisane w ustawie o usługach turystycznych. NIK pozytywnie oceniła pracę marszałków, jednak miała uwagi do ich pracy - wynika z raportu przekazanego w środę PAP przez Izbę.

Na stronie internetowej ministerstwa sportu i turystyki (www.turystyka.gov.pl) są już elektroniczne rejestry organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz obiektów hotelarskich. Według NIK, dodanie do tego wykazu przewodników i pilotów zwiększyłoby bezpieczeństwo turystów korzystających z ich usług.

NIK od czerwca do końca września ub.r. kontrolowała m.in. nadawanie przez marszałków województw uprawnień przewodnika turystycznego i pilota wycieczek oraz prowadzenie rejestrów pośredników turystycznych i organizatorów turystyki. Kontrolerzy sprawdzali też ocenę obiektów noclegowych - przyznawanie gwiazdek hotelom, zaszeregowanie moteli, pensjonatów, campingów, domów wycieczkowych, schronisk. Te zadania marszałków zapisane są w ustawie o usługach turystycznych.

"Marszałkowie województw, które przygotowują się do organizacji EURO 2012, otrzymali od NIK pozytywną ocenę za realizację zadań wynikających z ustawy o usługach turystycznych" - poinformował PAP rzecznik prasowy NIK Paweł Biedziak. Jednak w czasie kontroli okazało się m.in., że część prowadzonych rejestrów była niekompletna. Również kategoryzacja, w tym przyznawanie gwiazdek hotelom, w niektórych przypadkach odbyła się z opóźnieniem lub w oparciu o niekompletne wnioski - stwierdziła Izba.

Egzaminy na przewodnika i pilota w dwóch województwach przeprowadzały komisje, w których zasiadały osoby przygotowujące kandydatów - wynika z kontroli NIK. W ocenie Izby, taka sytuacja była korupcjogenna.

W niektórych komisjach egzaminacyjnych nie było też przedstawiciela konserwatora zabytków lub przedstawiciela organizacji zrzeszających organizatorów turystyki - stwierdzili kontrolerzy NIK. Część marszałków nie przeprowadzała w ogóle lub przeprowadzała tylko pojedyncze kontrole przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.

Kontrola dotyczyła okresu od początku 2006 r., kiedy samorządy województw przejęły od wojewodów obowiązki wynikające z ustawy o usługach turystycznych, do połowy 2009 r.; koordynowała ją gdańska delegatura NIK. Kontrola dotyczyła województw: dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / NIK za utworzeniem bazy przewodników turystycznych