Nikkei zakończył czwartkową sesję 0,2 proc. wzrostem. To już szósta z rzędu zwyżka indeksu. Tak długiej serii nie notował on od pięciu miesięcy. Trzecią sesję z rzędu zakończył spadkiem Topix. Indeks stracił w czwartek 0,6 proc.
Wiadomość o wyższym niż oczekiwano wzroście wskaźnika nastrojów amerykańskich konsumentów spowodowała zwyżki kursów największych eksporterów. Cena akcji Advantest, największego na świecie producenta sprzętu do testowania chipów pamięci poszła w górę aż o 10 proc., najmocniej od trzech lat. Pomogła w tym niedawna wiadomość o inwestycjach planowanych wspólnie przez Intel i Micron Technology. Kurs Tokyo Electron, drugiego na świecie producenta maszyn stosowanych w fabrykach półprzewodników wzrósł o ponad 6 proc. Inwestorzy kupowali także papiery producentów elektroniki użytkowej. Kurs lidera branży, Matsushita Electric Industrial, wzrósł o 3,3 proc.
Inwestorzy pozbywali się akcji deweloperów. Topix Real Estate Index stracił w czwartek aż 3,5 proc., najwięcej spośród wszystkich 33 indeksów branżowych. To skutek doniesień o zamknięciu przez Keio Electric Railway kolejnych hoteli po wykryciu błędów w dokumentacjach budowy, które mogą być przyczyną zawalenia budynków w przypadku trzęsienia ziemi. Kurs Daikyo, który zajmuje się m.in. zarządzaniem hotelami, spadł o 10 proc. Równie duży spadek ceny akcji zanotował Towa Real Estate Development.
MD