Niskie otwarcie na Wall Street

PAL, MW, Bloomberg
opublikowano: 22-01-2010, 16:00

Pod kreską rozpoczęła się ostatnia w tym tygodniu sesja na parkietach USA. Czyżby wczorajsze wystąpienie Baracka Obamy i  publikacje wyników za IV kwartał miały popsuć nastroje na dobre?

Indeksy rozpoczynają handel w barwach czerwieni. Na takie rozpoczęcie handlu wskazywały zresztą spadające kontrakty. W pierwszych minutach handlu tracą zgodnie akcje wytwórców urządzeń do produkcji układów scalonych. Analitycy Citigroup obniżyli rekomendacje dla papierów producentów półprzewodników. Timothy Arcuri z Citi uzasadnił to tym, że spółki będą musiały poczynić w I połowie br. nakłady inwestycyjne większe niż przewidywały. Analityk oczekuje 30-proc. korekty na rynku. W efekcie pod kreską są papiery: KLA Tencor, ATMI, Brooks Automation, Entegris i Advanced Energy Industries. Rekomendacje dla wszystkich zostały obniżone do „sprzedaj” z „trzymaj”. Na tym nie koniec, bo specjaliści obniżyli też zalecenie dla papierów Novellus (-1,72 proc.) i Applied Materials (-1,92 proc.) do „trzymaj” z „kupuj”.

Szansę na wzrosty mają akcje McDonald’s. Największa na świecie sieć fast food miała 1,22 mld USD zysku w czwartym kwartale. Zysk na akcję wyniósł 1,11 USD, a rynek oczekiwał 1,02 USD. Sprzedaż wzrosła o 7,3 proc. do 5,97 mld USD (oczekiwano 5,94 mld USD).

Warto obserwować kurs Harley-Davidsona, który ogłosił pierwszą kwartalną stratę od 16 lat. W czwartym kwartale strata producenta motocykli wyniosła 218,7 mln USD. Strata na akcję wyniosła 94 centy. Oczekiwano, że sięgnie 32 centy. Przychody kwartalne spadły w minionym kwartale o 40 proc. do 764,5 mln USD i były zgodne z oczekiwaniami. W całym 2009 roku spółka miała 55,1 mln USD straty. Rok wcześniej osiągnęła 654 mln USD zysku.

Po publikacji wyników nadal zniżkuje Google oraz akcje spółek technologicznych. W czerwieni rozpoczął się handel akcjami linii lotniczych, m.in. Delta Air Lines, której papiery tracą 1,56 proc.

Po kiepskich wynikach kwartalnych zniżkuje o ponad 4,3 proc. American Express.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL, MW, Bloomberg

Polecane