NN chce aktywnie grać na obligacjach

opublikowano: 30-07-2018, 22:00

Klienci do produktu się nie palą, TFI postanowiło więc upodobnić go do jednego ze swoich rynkowych sukcesów.

Nie minęło sześć lat od jego uruchomienia, a już trzecią nazwę i strategię inwestycyjną ma jeden z 14 subfunduszy NN SFIO. Od listopada 2012 r. do 2 marca 2016 r. był subfunduszem Zagranicznych Obligacji Rynków Wschodzących (L), potem stał się subfunduszem Obligacyjnym Globalnej Alokacji, a teraz przekształcił się w Lokacyjny Aktywny (L). Choć NN SFIO specjalizuje się w inwestycjach zagranicznych za pośrednictwem luksemburskich funduszy NN Investment Partners, w nowej odsłonie będzie to drugi subfundusz NN SFIO koncentrujący się na Polsce. Pierwszym jest Depozytowy (L). Fundusz ma inwestować głównie w instrumenty dłużne emitowane przez skarb państwa i NBP, a ekspozycja portfela na złotego ma wynosić 70-100 proc. Ma łączyć strategie subfunduszy Obligacji i Lokacyjnego Plus, które są składową innego funduszu parasolowego prowadzonego przez NN Investment Partners TFI. Na Lokacyjnym Plus będzie też wzorowana część korporacyjna lokat. Zgodnie z nazwą, Lokacyjny Aktywny (L) ma stosunkowo często otwierać i zamykać pozycje. Maksymalny czas trwania portfela (tzw. duracja) wyniesie w tym subfunduszu dwa lata. Zarządzający będą więc mieli większe możliwości zarabiania na wahaniach rynkowych stóp procentowych niż w typowym funduszu gotówkowym, w którym duracja przeważnie nie przekracza roku.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Można powiedzieć, że Lokacyjny Aktywny (L) będzie miał trochę większy apetyt na ryzyko niż fundusze gotówkowe — przyznaje Tomasz Rabęda, zarządzający w NN Investment Partners TFI.

Na samym początku fundusz stanie się jednak kopią Lokacyjnego Plus. Do niego będzie po prostu przekazywał pieniądze klientów. Mając nieco ponad 6 mln zł aktywów, nie jest bowiem w stanie realizować samodzielnie swojej strategii. Musi po prostu zwiększyć gabaryty. Tymczasem Lokacyjny Plus to jeden z większych sukcesów NN Investment Partners TFI. Jego aktywa to niemal 1,7 mld zł. To pochodna względnie dobrych i powtarzalnych wyników. Ostatni subfundusz był na minusie w 2011 r. Jeszcze z poprzednimi strategiami, obecnie już Lokacyjny Aktywny (L), dwa z pięciu pełnych lat kalendarzowych działalności zakończył natomiast pod kreską. Opłata za zarządzanie Loka-cyjnym Aktywnym (L) wynosi 1 proc., benchmarkiem subfunduszu jest stawka WIBID 12M, poziom ryzyka w siedmiostopniowej skali SRRI to 2. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy