NN IP TFI zaleca ostrożność

opublikowano: 21-03-2018, 22:00

WIG20 w miesiąc osunął się o 4 proc., a końca korekty nie widać. Zarządzający towarzystwa zwraca uwagę na wzrost ryzyka politycznego.

Staliśmy się bardziej ostrożni względem rynku akcji w porównaniu z początkiem roku, choć spodziewaliśmy się wzrostu zmienności, który był de facto powrotem do normalności — przyznaje Robert Bohynik, dyrektor inwestycyjny NN Investment Partners TFI, towarzystwa zarządzającego aktywami o wartości 13,6 mld zł.

Wyświetl galerię [1/2]

Robert Bohynik

Fot. ARC

Jak podkreśla specjalista, do zmiany podejścia skłoniły go trzy czynniki.

— Od półtora miesiąca nie ma już tak wielu zaskoczeń, jeśli chodzi o dane z globalnej gospodarki, szczególnie europejskiej. Po drugie, po wyjątkowo dobrych wynikach firm za czwarty kwartał 2017 r. inwestorzy zwiększyli oczekiwania, ale ostatnio zaczęły one maleć. Trzeci element to ryzyko polityczne, które wzrosło także w Europie Środkowo-Wschodniej. Na początku roku ustąpił premier Rumunii, kilka dni temu do dymisji podał się premier Słowenii, na Słowacji premier również ustąpił, a w Czechach tylko z nieznaczną przewagą wybory prezydenckie wygrał Milosz Zeman. Inwestorzy zagraniczni, którzy często traktują nasz region jako jeden koszyk w ramach emerging markets, obecnie czują się zapewne mniej komfortowo, zwłaszcza kiedy widzą ludzi wychodzących w proteście na ulice — jak np. na Słowacji — mówi Robert Bohynik, który sam jest Słowakiem.

Jego zdaniem, nie należy się spodziewać, by polityka przełożyła się na sferę realną gospodarki, ale tak czy inaczej lepiej podchodzić do inwestycji z większym dystansem. Podobnie należy też, jego zdaniem, podchodzić do akcji amerykańskich, ze względu na ich wysokie wyceny.

— Od ubiegłego roku nic w tym względzie się nie zmieniło, dlatego akcje z Wall Street nie są przez nas preferowane. Za bardziej atrakcyjne uznajemy akcje europejskie i japońskie — dodaje Robert Bohynik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy