NN przeskoczyło Santandera

opublikowano: 16-10-2019, 22:00

Od zawiązania sojuszu z ING Bankiem Śląskim aktywa TFI rosną i rosną. Dokłada się do tego nieuruchomiony jeszcze system emerytalny

Dla żadnego innego TFI rok 2019 nie jest tak udany jak dla NN Investment Partners TFI. W pierwszych dziewięciu miesiącach roku aktywa zarządzane przez tę instytucję wzrosły o 2,36 mld zł. W efekcie na koniec września zepchnęła ona Santander TFI z najniższego miejsca podium pod względem aktywów ulokowanych na rynku kapitałowym.

— Napływy netto do funduszy NN Investment Partners TFI — prawie 2 mld zł netto od początku roku — można podzielić na dwa główne strumienie. Mniej więcej 60 proc. tegorocznej sprzedaży pochodzi od dystrybutorów zewnętrznych, takich jak banki. Pozostałe 40 proc. stanowią pracownicze programy emerytalne (PPE). Oczywiście cieszymy się, że wskoczyliśmy na podium — to potwierdzenie ciężkiej, codziennej pracy. Ale to nie miejsca w rankingach motywują nas do działania, tylko satysfakcja klientów — mówi Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.

Przewaga NN nad Santanderem jest symboliczna. Wynosi 35 mln zł. Ale pod koniec 2018 r. aktywa, którymi zarządza Santander, przewyższały te zgromadzone w NN o 1,06 mld zł i od tego czasu wzrosły o 1,26 mld zł. Nad piątym w stawce Aviva Investors Poland TFI NN miało 1,1 mld zł przewagi. Obecnie jest to 3,68 mld zł. O ile bowiem aktywa NN znacząco wzrosły, to Avivy nieco stopniały.

Ślub po rozwodzie

Dobrej passy NN trudno nie połączyć z aliansem z ING Bankiem Śląskim. Na strategiczne partnerstwo z tym bankiem zwraca zresztą uwagę Małgorzata Barska. Kiedyś TFI i Bank stanowiły jedną grupę kapitałową. Po ostatnim kryzysie holenderski regulator, skąd wywodzą się NN i ING, nakazał jednak rozdzielić bankowość od działalności inwestycyjnej i ubezpieczeniowej. W efekcie polskie TFI i bank trafiły do dwóch różnych grup finansowych. W grudniu 2018 r. wyłącznie na polskim rynku sojusz nawiązano na nowo. ING Bank Śląski podpisał umowę zakupu 45 proc. akcji NN Investment Partners TFI. Transakcja o wartości 166,3 mln zł została sfinalizowana dopiero w lipcu 2019 r. Ale już po samym podpisaniu umowy dało się zaobserwować wzrost aktywów, jakimi zarządza NN.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

PPE w akcji

Na alians z ING Bankiem Śląskim nałożyły się przygotowania do uruchomienia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Ustawa pozwala nie uruchamiać PPK, jeśli w przedsiębiorstwie funkcjonuje PPE ze składką nie mniejszą niż 3,5 proc. wynagrodzenia. Ta wymienność spowodowała eksplozję zainteresowania PPE, wspomnianymi przez Małgorzatę Barską. NN jest zaś jedną z trzech firm, które zdominowały uruchamianie nowych PPE. Nie tylko w ten sposób NN rozpycha się jednak na rynku. Od Esaliens TFI przejęłoprowadzenie PPE Banku Handlowego. W wyniku tej operacji uzyskało jednorazowy duży transfer aktywów.

Z nim można wiązać 287 mln zł dodatniego lipcowego salda wpłat i wypłat funduszu NN Stabilnego Wzrostu, co uczyniło go wtedy najlepszym pod tym względem funduszem w miesiącu. Na wartość aktywów pod zarządzaniem wpływ mają również wyniki inwestycyjne, ale wzrost aktywów NN od początku 2019 r. jest zbyt duży, by wynikał wyłącznie z dobrego zarządzania funduszami. Aktywa NN wzrosły bowiem o 17 proc., a jednym z największych funduszy TFI jest NN Obligacji. Jego aktywa to 2,5 mld zł. W swojej grupie radzi sobie bardzo dobrze, ale oznacza to, że od początku roku zarobił ponad 5 proc., a nie 17 proc.

Ponad 17 proc. zarobiły od początku roku trzy fundusze akcji, ale ich łączne aktywa nie wynoszą nawet 600 mln zł. Jedyny komentarz, jaki przekazało nam Santander TFI, sprowadza się do tego, że w funduszach dostępnych „dla każdego” nadal ustępuje jedynie PKO TFI i Pekao TFI. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli część polskich funduszy NN czy Avivy formalnie uniemożliwia zostanie ich klientami, to tak naprawdę trafiają tam pieniądze Polaków, których z tymi grupami łączą inne umowy — np. ubezpieczeniowo-inwestycyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane